Българите масово се самолекуват, при това с антибиотици. По данни на Агенцията по лекарствата 80% от силните медикаменти се приемат в домашни условия. Хората трупат здравна култура от интернет, а не от истински лекари, като масово търсят лек за болежките си и се доверяват на съветите на съседи, приятели или роднини, търсейки облекчение в бабините билкови рецепти прескачайки ролята на лекарите, поради лошото им пренебрежително отношение и ниската информираност за иновациите във фармацевтиката и взаимодействието между новите медикаментите и организма.
Лекарите станаха търговци, който неглижират състоянието на пациентите си, а болниците се превърнаха търговски дружества. Всичко това рефлектира на всеки един аспект от здравословния живот на хората, които понякога вместо да си помогнат, те създават предпоставка за влошаване на състоянието си с риск от предизвикване на алергична реакция или нежелани странични ефекти.
Редно ли е когато се разболеем, макар и да е обикновена настинка, да се доверим на съвета на близък човек или роднина, отивайки до аптеката да си вземем лекарства без да сме се консултирали с медицинско лице? По думите на магистър-фармацевта Илияна Мурджева, самолечението е честа причина за усложнения, защото лекарствата в много случаи имат повече противопоказания, отколкото показания.
Напоследък доста хора са във възторг от хомеопатията, въпреки че не разбират достатъчно естествените процеси на здраве и болест. Тази погрешна или частична представа за холистичната медицина поражда много слухове и незнание за функционирането й, което води и до неоправдани очаквания.
Въпреки, че усилено се твърди, че хомеопатията е „безвредна”и няма странични ефекти. Доста лекари изрично предупреждават да се внимава с предписанието, индивидуалната доза и точното приложение.
В някои случаи лечението може да трае от дни до години. Така наречените странични фактори като химизираната храна, стрес и икономическата криза действат противопоказно за укрепването и подобряването на здравето и в тези случаи хомеопатията идва като профилактика и превенция на болестта.
Към какви още медикаменти и методи на самолечение прибягват най-често хората при самолечение и какво трябва да има във всяка семейна аптечка чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Илияна Мурджева в звуковия файл.
Снимката е илюстративна.
Стартира програмата „Топъл обяд“ на БЧК. Тази година ще бъдат подпомогнати 30 ученици в община Ардино, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК- Кърджали. „Всяка година избираме да реализираме програмата в различни общини. Децата, които ще получават храна по тази програма, са от СУ „Васил Левски“ в..
В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478