Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да сме наясно с "езика на даровете", когато правим подаръци за Коледа и Нова година

Лайф коуч Иван Мирчев: Някои хора търсят преживявания, други материални подаръци



Всичко, което искам за Коледа, си ти, се пее в популярната песен на Марая Кери, станала световен мегахит и един от символите на светлия празник. Но осветлява ли християнската Коледа всеки дом и всяко сърце. Или, както в прочутата повест Коледна песен, на Дикенс, в някои семейства цари  мрачно настроение? Стремим ли се, да запазим духа на Коледа или се опитваме да го заместим със сурогатни ценности, плод на масовата култура, консуматорските нагласи и лъскавите витрини. След черните петъци, идват ли белите делници, в които да осмислим чудото на раждането на Христос. Иска ми се, наистина, да е така.
Точно по Коледа, има една група хора, които сякаш неоправдано изпадат в лошо настроение. Те обикновено се чувстват изолирани от празничната истерия и са склонни към равносметки в края на годината. Защо това е така и дали сме имунизирани от празнична депресия? Какво, от своя страна, поражда следпразничното лошо настроение? Кои хора настояват да получат задължително скъпи подаръци и за кои преживяванията са водещи за добрия празник? Стана ли Коледа твърде комерсиална и не създава ли това нереалистично високи очаквания, за това как да прекараме тези дни? Социалните мрежи по време на празниците или дали трябва да сме на всяка цена успешни във Фейсбук? Интервю с лайф коуч Иван Мирчев. Иван Мирчев:

"Наистина празниците са времето, в което би трябвало да бъдем щастливи. Но по време на празниците се наблюдава една особена тъга, ние я наричаме празнична депресия, но би трябвало да я разграничаваме от по-тежката депресия, било то сезонна или друг тип, при която има нужда от терапия. Празничната депресия е по-скоро тъга, малко по-голяма тъга. Но въпросът наистина е, защо точно по празниците, когато цялото това настроение и радост би трябвало да обгръща живота ни, се появява.

ЗАЩО СЕ СЛУЧВА ТОВА?

"Ние сме социални същества и имаме нужда от принадлежност, от връзка с другите. И много често около празниците, когато хората се събират, тогава когато нямаме възможност да бъдем до най-близките ни хора, и наблюдаваме около себе си другите, които са заедно, радват се в компания на най-близките си приятели.  Това съзнателно или несъзнателно се отразява на нашата психика и емоционалност. И това не е нещо, което е съвременно само. Ние може да го видим във филмите на Чарли Чаплин".

БЕЗПОКОЙСТВОТО

".....има едно такова предусещане, още преди да дойдат празниците, като че ли едно безпокойство, че ние няма да можем да ги изживеем по най-добрия начин. Цялата тази трескава подготовка...идват празници, какво ще правим, как ще ги отпразнуваме по най-добрия начин така че да можем даже и да си постнем снимките по социалните мрежи. да видят хората как сме се забавлявали.

ТРЯБВА ДА Е ДОКУМЕНТИРАНО, ЧЕ СМЕ БИЛИ ЩАСТЛИВИ

и то да се конкурираме с щастието на другите, все пак достатъчно щастливи да сме били.

МАТЕРИАЛНИТЕ ФАКТОРИ

"По време на празниците хората пазаруват, хората си правят подаръци, това е свързано с радост също, но е свързано и със стрес. Подаръците, които аз ще подаря, дали са достатъчно ценни. Второ, дали ще получа аз самият подаръци, това ми показва колко съм обичан, ако бъда зачетен с подарък.

ПОДГОТОВКА

Понякога "стресът", това което влагаме като енергия, разходи всякакви, емоционални, материални, могат да се окажат много по-големи отколкото това, което получаваме, в крайна сметка.

КОИ СТРАДАТ ОТ ПРАЗНИЧНА ДЕПРЕСИЯ?

"Не мога да кажа, че има някаква група хора, които са по-податливи на празничната депресия. Много зависи от моментното състояние. Даже някои проучвания оспорват наличието на празнична депресия, но повечето проучвания я потвърждават.

ОЧАКВАНИЯТА

"Влагаме страшно големи очаквания и самите празници, пък в масовата култура, във филмите, рекламите, са заредени с много обещания, които не могат да изпълнят реално. И това разочарование може да бъде сериозна причина за една такава празнична тъга, депресия".

ПОДАРЪЦИ ИЛИ ПРЕЖИВЯВАНИЯ?

"Разликата между подаръци и преживявания, е много ключова и много важна. И може би, много от хората не я разбират. 

Много често подаръците, които ние си подаряваме, са подаръци, които ни радват малко, няколко часа, дни. И след това просто ги забравяме някъде, ефектът от самия дар е много малък. От друга страна преживяването, може да крие много риск. Но преживяването съдържа в себе си спомени, към които ние може да се връщаме. Ако си подарим едно хубаво преживяване, с близки хора някъде, било то романтично, екстремно, или пък опознавателно, то самото преживяване съдържа в себе си толкова много безброй картини, емоции, нови неща или пък преживени по нов начин неща. Че ние може да се връщаме към него, то да ни обогатява и още, и още, и още.

Може би разликата, между хората, които си подаряват преживявания и хората, които си подаряват материални подаръци, е в това, че едните са осъзнали богатството на преживяването и търсят нещо повече, тоест има някакво ниво на зрялост. Разбират, че материалните неща са доста временни като удовлетворение, което носят. Може би това е една от разликите.

РАЗЛИЧНИ ТИПОВЕ ХОРА СПОРЕД ЖЕЛАНИТЕ ПОДАРЪЦИТЕ

"Има хора, за които много ценен подарък е точно специалното време, което могат да прекарат сами или с някой друг, на определено място, на круиз, и така нататък. Това е език на благодарността, език на възприемането на даровете около себе си.

Други хора, за които материалните неща са много важни. Има и други хора пък, за които е много ценно да получат някаква помощ, подкрепа, вместо преживяване или вместо материален подарък.

Моята съпруга, когато си говорим, за това какво би било най-доброто по време на празниците, дали да й подаря нещо или да отидем някъде, аз например обичам нещо ново да преживея, тя ми казва: "Искам да ми помогнеш с това, това и това и да свършиш и това". И аз казвам: "Е, какъв празник може да бъде това?"

И си давам сметка, че за нея, времето, което ще отделя да я подкрепя, е най-големият дар, който тя ще получи.

Има и други видове език на даровете. За някои видове интимността е такъв език.

СЛЕДПРАЗНИЧНА ДЕПРЕСИЯ

От нея не страдат тези, които не са си прекарали добре.

"Обратното - след върховни преживявания, тъй като нашата психика търси равновесие, следват и по-ниски депресивни състояния. Та много често когато след бляскавите празници, се върнем в сивото ежедневие, /живели сме няколко дни с илюзиите, че животът е това - време, в което можем изцяло да се наслаждаваме на живота, на свободното време, за себе си да мислим / след това обаче идват срещите, графика, проектите, кредитите, идва всичко останало, сблъсъкът е доста сериозен".







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15

Село Петково се оживи в очакване на 2025-а

В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Златоград посреща Нова година с пълни хотели

За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..

публикувано на 30.12.24 в 11:41