Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гайдарски състав "Родопчани" възникнал в сърцето на Тракия се преобразува на фолклорен ансамбъл "Еподай"

4
Ансамбъл 'Еподай'
Снимка: личен архив



От близо осем години в сърцето на Тракия, в Пловдив един гайдарски състав развива своята дейност. Създаден от възпитаници на Детско-юношески фолклорен ансамбъл Смолян и ученици на големия гайдар и ръководител на „101 каба гайди“ Костадин Илчев.

Основател и ръководител на състава „Родопчани“ е гайдаря Веселин Козарев. През годините в състава са се включвали родопчани, които живеят и работят в града под тепетата и не случайно носи името "Родопчани".

Стават популярни бързо в Пловдив и на репетициите им започват да идват желаещи да се научат да свирят на старинния родопски инструмент.

„Така по неволя, станах и преподавател“, разказва младият гайдар Веселин Козарев. Ансамбъл Еподай

Така се заформила и школата по гайда, а желаещите не били никак малко. Дейността на гайдарския състав се разраства. С годините към него се включват и певци, и днес се налага да се преобразува на ансамбъл. А идеята за тази промяна дошла преди година.

„Родопския фолклор е песенен фолклор. Всички мелодии които се свирят на гайдата са песни. Няма как един гайдар да свири без да знае песните, без да може да пее. Така преди няколко години реших, че трябва да се учат гайдарите и да пеят. Поканих Златка Славова, тъй като тя е музикален педагог в СУ „Любен Каравелов“. Привлякохме Димитър Арнаудов (в.а. солист на орк. „Родопско настроение“) за кратко, а вече от две години поканих родопската певица Мария Каменова да води пеенето и да ни учи как да пеем“, разказва в интервю за „Полет над Родопите“ Веселин Козарев.

Бившият гайдарски състав "Родопчани" днес има солисти и ново име – „Еподай“,  което го прави един истински фолклорен ансамбъл. Гайдарският състав към ансамбъла се състои от 30 души. Към момента в школата по гайда към ансамбъла се обучават над 40 деца и възрастни. Ансамбъл Еподай

Ръководителят Веселин Козарев решава като ще се създава нова формация, тя да има и ново име. Име което да носи съдържание, да има смисъл, но да не носи географско и  историческо съдържание. Тогава той споделя идеята си с д-р Георги Мишев, който се занимава с наука в областта на културата. 

„Исках името да е нещо свързано с музиката, да звучи добре, но и да е естетично. Човек да се попита какво означава. Коментирайки с Георги Мишев, той ми разказа, как в древността лечителите използвали лечебни, вълшебни напеви, които се наричали „еподе“, а в множествено число „еподай“. Разказвайки ми тази история, на мен ми допадна и затова реших да се спра за име на ансамбъла - „Еподай“, защото музиката лекува душата, а ние ще правим музика, разказва още Веселин Козарев.  

Гайдарите в ансамбъл „Еподай“ са над 30 души, а солисти гайдари са Аделина Чолакова, Веселин Козарев, Николай Бобчев, Борислав Тонев. Певческият състав наброява 15 души. Солисти са Мария Каменова, която е и диригент на певческия състав, Виктория Ангелова, Анелия Черешарова и Весела Йотова. 

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.  

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56