Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Свежен отвори врати къщата - музей на полк. Владимир Серафимов - освободителят на Средните Родопи

Родната къща на полк. Владимир Серафимов в с. Свежен, общ. Брезово
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

През Балканската война (1912 - 1913) Владимир Серафимов е командир на 21-ви средногорски полк. Освобождава Централните Родопи. Навсякъде е посрещнат сърдечно от българското население. Така е и в селата Карлуково, Петково, Давудово, Горно Дерекьой.

Удържа натиска на силни османски части край Алами дере на 21 октомври, въпреки че има заповед за оттегляне. Полковник Серафимов отказва да изпълни заповедта с думите: „Няма да отстъпя на турците тези села, в които вчера ме посрещаха като освободител“. След този подвиг на полковника през 1934 година село Алами дере е прекръстено на Полковник Серафимово, а бойният подвиг на средногорци влиза в историята под името „Родопската Шипка“.

Освободителя на Средните Родопи е роден в село Аджар, днес Свежен. От 1987 година Свежен е архитектурно - исторически резерват. 

„Малко хора знаят, че полковник Владимир Серафимов е родом от село Аджар, днес Свежен. Баща му е бил учител в селото – даскал Гено. Той бил трети братовчед с Васил Левски. Дякона е посещавал селото и гостувал на семейство Серафимови.  Владимир Серафимово са били 12 деца. Родната къща на семейство Серафимови е на 300 години. Сега е възстановена и е направена на музей.  В една от саите има надписи направен със свещ, написана е годината 1876 . Това е годината на Априлското въстание и една година преди опожаряването на селото. Свежен е бил голям околийски център в пределите му влизали 62 села,“ разказва уредника на къщата – музей Яна Стоилова.

Родната къща на полк. Владимир Серафимов

За по-малко от година от както е отворена къщата - музей на полковник Серафимов доста са били туристите от Родопите посетили родната му къща.

В близост до къщата-музей са останките от старата църква на Свежен "Свети Георги", която е била голям духовен център.

„По време на Османското иго тук са живели монаси и са правили църковни преписи на текстове, като псалтир, осмогласници, требници, аджарски дамаскин, книгите които са изработвали са били подвързвани с кожа, с дъбови рамки, ползвали са много цветове мастило. Това става дума за XVII век. Имаме свидетелства за книги които са писани тук от 1634 година,“ разказва Яна Стоилова.

Паметник на полк. Владимир Серафимов с центъра на Свежен

В района на Свежен има доста забележителности, които си струва да се посетят. Край селото има доста скални Тракийски светилища, манастир Рождество Богородично, в околностите на селото се намира гробът на Хаджи Димитър.

„Малко хора знаят, че той не е починал на Бузлуджа, там където са били боевете. След като е бил ранен Хаджи Димитър бил пренесен от двама войводи от неговата чета, на връх Кардафил, в Средна гора, където местните овчари са носели храна и вода, но той живял 2-3 седмици и тук починал, където е бил погребан. 12 години по-късно неговите кости са преместени в свеженската църква за което се е писало във вестник „Марица“ от където, майка му от Сливен разбира за това и идва в Свежен, за да си прибере мощите в Сливен,“ разказва още Яна Стоилова.


В близката околност се намират хижите Свежен, Братан и Каваклийка, връх Братан, язовирите Свежен и Домлян и други красиви местности. Две тракийски светилища които са открити за сега – Слънчевата стела, която е на 3 км от Свежен и Яйцето на змейцата, което е свързано с античен път. В село Свежен има и няколко къщи за гости, които не могат да поемат всички туристи пожелали да отседнат в селото и да се насладят на природата и архитектурата на селото от малки спретнати в стар стил къщи, но предстоят да се открият още, казва Яна Стоилова, уредник на къщата музей на полковник Владимир Серафимов.

Чуйте още в прикачения звуков материал.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00