От 13 септември стартира учебната година във филиала на Пловдивски университет „Любен Каравелов“ в Кърджали.
Занятията ще се провеждат хибридно – онлайн и присъствено. Лекциите и семинарните упражнения ще се провеждат онлайн, а лабораторните и практическите упражнения присъствено.
Държавният прием за учебната 2021/2022 година е от 126 студенти. Във кърджалийския филиал се обучават около 450 студенти в девет бакалавърски специалности от четири професионални направления.
От две години в професионално направление педагогика на обучението по български език и английски език, български език и история, история и английски език и български език и гражданско образование целия четиригодишен период на обучението е безплатен.
По специалността „Туризъм“ и тази годна няма прием на студенти.
Най-желаната специалност от кандидат студентите във филиала е „Предучилищна и начална училищна педагогика“. Приемът в тази специалност е 40 студенти.
Една от болните теми на кърджалийския университет е нарушената конструкция на част от сградата, която в момента се ремонтира и до месец фирмата изпълнител се очаква да приключи строителните дейности по проекта. Последният етап от този проект включва извозването на земни маси – пръст, която е натрупана до обекта, след като част от нея бъде използвана за дейности по така наречената вертикална планировка. Предстои озеленяване, работа по фасадата и обзавеждане на ремонтираното крило на сградата.
Тази година е юбилейна за филиал „Любен Каравелов“ защото се отбелязват 60 години от откриването на учебното заведение и 25 години като филиал на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Учебното заведение е образователно, изследователско и културно-структурно звено с устойчиво и динамично развитие в състава на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, най-големия държавен университет в Южна България. Филиалът е преобразуван с Постановление №90 на Министерския съвет от 23.04.1996 г. Той е приемник на Полувисшия педагогически институт “Любен Каравелов” – Кърджали, основан през 1961 г.
Чуйте още подробности в прикачения звуков материал.
Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..
Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478