Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиян Караилиев: Европа търси българските гъби, родопската манатарка води по качество

3
Юлиян Караилиев, База за изкупуване и преработка на гъби, Паничково
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Манатарка, рижика, сърнела, челядинка, в по-редки случаи пачи крак и гъба булка. Това са най-често срещаните видове диворастящи ядливи гъби в Източните Родопи през есента. Сега е сезонът им и времето за усилена работа за събирачи, изкупвачи, преработватели и износители на този деликатес.
"През годините България се е доказала със сравнително добри гъби и в Европа се търсят българските гъби, предпочитани са на много места", казва Юлиян Караилиев, собственик на базата за изкупуване и преработка на гъби в село Паничково. "Основният пазар на дивите гъби е Италия, те са успели да се наложат като световен дистрибутор на този продукт и събират гъбите от Балканите", обяснява Караилиев.
Според него родопската гъба определено води в класацията, специално на манатарката. "Нашата е по-месеста, с по-висока мазност и по-тежка като продукт, което означава, че има по-добри качества. Манатарката съдържа много от минералите и витамините, които са в месото и зеленчука - тя е комбинация между двете", казва Юлиян Караилиев. Неговата любима гъба обаче не е манатарката, а смръчкулата. Тя излиза рано напролет и има изключителни вкусови качества. За директна консумация това е гъбата, която се отличава. След това следват булката, манатарката, пачи крак - това са страхотни гъби, обяснява той и уточнява, че когато става въпрос за гъба за подправка, първенството държи белият трюфел, който се среща в някои райони на страната. Интересно е, че една от най-вкусните гъби - сърнелата, не се изкупува, не се е доказала на пазара.
"Има няколко вида гъби, които не консумирам", казва Юлиян Караилиев, базирайки се на опита и знанията си. Т"ова са ливадната печурка и младата сърнелка. Това са гъбите, които гъбарите най-често бъркат. В Базата в Паничково внимават най-много при изкупуването и преработването на гъба булка. Докато е още обвита в булото си като яйце, тя трябва да притежава силно оранжев, червен, доматен цвят. Ако е по-жълтеникава или бие дори малко на зелено, категорично се изхвърля, защото там вече идва съмнение за зелена мухоморка, която е най-отровната гъба в България, смъртоносна е", обяснява Караилиев.   
Започна ли сезонът, кои са най-често срещаните гъби в Източните Родопи, кои са най-вкусните и какво се изкупува в базата за изкупуване и преработка на гъби в чернооченското село Паничково, ще разберете в разговора на Станислава Георгиева с един от собствениците Юлиян Караилиев в прекачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00