Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Караилиев: Европа търси българските гъби, родопската манатарка води по качество

3
Юлиян Караилиев, База за изкупуване и преработка на гъби, Паничково
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Манатарка, рижика, сърнела, челядинка, в по-редки случаи пачи крак и гъба булка. Това са най-често срещаните видове диворастящи ядливи гъби в Източните Родопи през есента. Сега е сезонът им и времето за усилена работа за събирачи, изкупвачи, преработватели и износители на този деликатес.
"През годините България се е доказала със сравнително добри гъби и в Европа се търсят българските гъби, предпочитани са на много места", казва Юлиян Караилиев, собственик на базата за изкупуване и преработка на гъби в село Паничково. "Основният пазар на дивите гъби е Италия, те са успели да се наложат като световен дистрибутор на този продукт и събират гъбите от Балканите", обяснява Караилиев.
Според него родопската гъба определено води в класацията, специално на манатарката. "Нашата е по-месеста, с по-висока мазност и по-тежка като продукт, което означава, че има по-добри качества. Манатарката съдържа много от минералите и витамините, които са в месото и зеленчука - тя е комбинация между двете", казва Юлиян Караилиев. Неговата любима гъба обаче не е манатарката, а смръчкулата. Тя излиза рано напролет и има изключителни вкусови качества. За директна консумация това е гъбата, която се отличава. След това следват булката, манатарката, пачи крак - това са страхотни гъби, обяснява той и уточнява, че когато става въпрос за гъба за подправка, първенството държи белият трюфел, който се среща в някои райони на страната. Интересно е, че една от най-вкусните гъби - сърнелата, не се изкупува, не се е доказала на пазара.
"Има няколко вида гъби, които не консумирам", казва Юлиян Караилиев, базирайки се на опита и знанията си. Т"ова са ливадната печурка и младата сърнелка. Това са гъбите, които гъбарите най-често бъркат. В Базата в Паничково внимават най-много при изкупуването и преработването на гъба булка. Докато е още обвита в булото си като яйце, тя трябва да притежава силно оранжев, червен, доматен цвят. Ако е по-жълтеникава или бие дори малко на зелено, категорично се изхвърля, защото там вече идва съмнение за зелена мухоморка, която е най-отровната гъба в България, смъртоносна е", обяснява Караилиев.   
Започна ли сезонът, кои са най-често срещаните гъби в Източните Родопи, кои са най-вкусните и какво се изкупува в базата за изкупуване и преработка на гъби в чернооченското село Паничково, ще разберете в разговора на Станислава Георгиева с един от собствениците Юлиян Караилиев в прекачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
2-то издание на Фармфест Момчилград

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..

публикувано на 22.05.25 в 12:00

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48

Добри Желев: Хората бягат в чужбина, за повече пари

Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..

публикувано на 19.05.25 в 12:55

Метин Хафъзсалим: Безплатното обучение продължава, почти 2500 човека от областта са заявили желанието си

Агенция по заетостта продължава да дава възможност  на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както  и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..

публикувано на 19.05.25 в 12:12
Чавдар Бончев

Чавдар Бончев: Тротинетките и колелата са различни превозни средства, не трябва да са в обща забрана

Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В  нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..

обновено на 16.05.25 в 12:33