Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакъл с български и балкански народни танци ще прави Читалище "Обединение" в Кърджали

Въпреки трудните условия за работа в епидемична обстановка, най-голямото читалище в областта - "Обединение 1913" осъществява дейността си и провежда репетиции в по-голямата част от школите, които поддържа, съобщи председателят Камелия Чолакова. 
"Читалището има приет план за работа при пандемия и работи при строго спазване на протоколите за почистване и дезинфекция. Допускат се хора със сертификати. Само двама от служителите не са ваксинирани поради медицински причини. Спазват се всички изисквания за носене на маски и дистанция", обясни Камелия Чолакова. 
За съжаление три пъти е намалял броят на самодейците, които посещават школите в читалище "Обединение 1913" в Кърджали от началото на пандемията, причинена от коронавирус. Най-силно това се усеща в детските школи, където сривът е сериозен. „Някои спряха. Една от школите, то не е школа, то е група на най-възрастните ни самодейци, защото всички знаем, че са рискова група. Детските школи с намален капацитет наполовина работят, защото трябва да се спазват изискванията и дистанцията, разбира се, с изричното съгласие на родителите. Три пъти е намалял броят при децата. Възрастните, те са свикнали и те няма да се откажат, но при децата е най-трудно, защото и родителите се притесняват. Все още е трудно, макар че се надяваме, че вече излизаме от тази най-тежка ситуация, но трябва да бъдем отговорни“, каза Камелия Чолакова.
Освен традиционната работа, преди дни стана ясно, че читалището ще работи по нов проект от 1 декември, финансиран от Национален фонд Култура, с който ще популяризира българските народни танци в спектакъл, подготвен от самодейците от клуб "Пъстро хоро". Работата по него започва от 1 декември. Целта е да се приобщят младите хора и децата към българския фолклор, за да познават родните традиции. В проекта са включени танци от шестте фолклорни области на България, но и хора от Сърбия, Гърция и Турция. Основната цел е да се покаже, че на Балканите имаме изключително близък фолклор и трябва да живеем със съзнанието, че сме заедно, казва Камелия Чолакова. По проекта ще бъде подготвен спектакъл, който ще представи на живо пред публика танците на шестте български етнографски области. Преди всяко изпълнение ще има кратко представяне на фолклорната област и съответния танц, размера и темпото, в които се танцува, символиката на различните движения. Така публиката ще получи допълнителна информация. А по време на самото изпълнение на всеки танц ще върви мултимедийна презентация на природните красоти на съответната област, от която е този танц, обясни Камелия Чолакова. Очаква се спектакълът да е готов за  сцена през месец май 2022 г.
По още един голям проект ще работи читалището от април следващата година. Той е едногодишен, в партньорство с културна институция от Норвегия и финансиран от Норвежката програма. По него се предвижда да се подготви танцов спектакъл с български и норвежки танци, който ще бъде показан в читалищата на десет населени места в Кърджалийска, Смолянска и Пловдивска области. В края на проекта спектакълът ще бъде показан и в Осло, Норвегия, където българските участници ще имат уършоп с норвежките си колеги.
Повече за работата на читалище "Обединение 1913" в Кърджали и бъдещите проекти може да чуете от интервюто на Станислава Георгиева с  Камелия Чолакова в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48

Добри Желев: Хората бягат в чужбина, за повече пари

Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..

публикувано на 19.05.25 в 12:55

Метин Хафъзсалим: Безплатното обучение продължава, почти 2500 човека от областта са заявили желанието си

Агенция по заетостта продължава да дава възможност  на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както  и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..

публикувано на 19.05.25 в 12:12
Чавдар Бончев

Чавдар Бончев: Тротинетките и колелата са различни превозни средства, не трябва да са в обща забрана

Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В  нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..

обновено на 16.05.25 в 12:33

Българско неделно училище в Одрин отбелязва 24 май с тържествена програма и изложба за Петър Берон

Възпитаниците на Българското неделно училище „Отец Александър Чъкърък“ в Одрин ще честват 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий и българската просвета и култура, с тържествена програма. В празника ще участват преподаватели, родители, представители на българската общност и гости от Генералното консулство на България в Одрин. По..

публикувано на 15.05.25 в 11:00