Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Източните Родопи рай за елените

Условията за живот в Източните Родопи за елена лопатар и благородния елен са близки до идеалните. Това е мнението на експерта от фондация "По-диви Родопи" Стефан Аврамов. Връщането на дивите животни в естествената им среда е сред приоритетите на Фондацията, а Аврамов е специалистът, който отговаря за това в нея. В края на ноември на две места в областта бяха разселени първите за тази година 42 елена лопатара, но традицията е дългогодишна.
Повече от 500 благородни елени и елени лопатари са разселени в Източните Родопи от 2013 г. досега със съдействието на фондация "По-диви Родопи" и Националното ловно-рибарско сдружение. Пуснатите на свобода животни вече са създали три нови популации на лопатари и една нова популация на благороден елен, които бавно се увеличават. Това каза за Радио Кърджали Стефан Аврамов.
В Източните Родопи благородните елени идват от ловните стопанства "Паламара" в Североизточна България, "Ропотамо", "Искър", а лопатарите в по-голямата си част са местни - от Дивечовъден участък "Студен кладенец" и са свикнали с условията в района. За "опресняване на кръвта" лопатари се доставят и от стопанствата "Кричим" и "Искър". Тук може би е най-доброто място за елена лопатар, който предпочита ниски терени с южно изложение с по-малко сняг и с множество отворени места, където да пасе. Теренът на Източните Родопи е идеален за него и има капацитет за десетки хиляди животни. Благородният елен също е много пластичен вид и има местообитания навсякъде. Надявам се след десетина години в Източните Родопи да има стотици благородни елени, казва Стефан Аврамов.
Наблюденията показват, че през първата година след разселването оцеляват към 70 процента от животните, което е много добра оцеляемост, имайки предвид, че по принцип загубите при младите животни е нормално да са около 50 през първата година. Бавно, но устойчиво популацията расте. Появиха се животни на териториите на общините Джебел и Момчилград, отиват към Кирково, където досега никога не е имало елени лопатари, вървят и към Хасково, казва Аврамов. 
Тази есен предстоят още разселвания на елени, най-вероятно към района на Бяла река в Крумовградско и в Момчилградско. вече се правят и планове за следващите години животни да се пуснат в общините Ардино, Златоград, Ивайловград и Харманли.
Повече може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева със Стефан Аврамов в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00