Срещнахме се случайно, тримата пробвахме, получи се добре, хареса ни хората и взеха да ни търсят, спомня си д-р Александър Енчев. Интерес буди името на групата, но и то си има своето странно, случайно и логично обяснение. Пак случайно стана. На сватба бяхме. Щяха да ни представят. Питаха ни как се казва оркестърът и тогава колегата - Денис, каза: Чекмедже. И като се замислих, ние наистина сме като едно чекмедже. Какво може да намери човек, като отвори едно чекмедже? От всичко и по много, смее се д-р Енчев.
Според него хубавата песен трябва да докосва сърцето и душата. Това потвърждава и Бойко Иванов. Лоша песен няма, за нас всички песни са хубави. Ние най-много обичаме да изпълняваме родопска, нашенска си музика, казва той. Тримата музиканти са радетели на това да издирват, събират и изпълняват стари, автентични, забравени, неизпети песни от района на община Кирково. Вече имаме доста богат набор и репертоар именно от стари песни, обяснява д-р Александър Енчев.
Освен музика, членовете на оркестъра обичат и спорта, а наскоро се връщат с Купа от спечелено първо място на работнически волейболен турнир от Черна гора. Бяхме поканени от тяхната работническа федерация като представители на Българската работническа федерация "Спорт и здраве" и най-вече представители на Община Кирково. Това беше второто ни участие. 2018 г. бяхме трети, тази година се мобилизирахме и обещахме на кмета купа за първо място. Така и стана, разказа д-р Александър Енчев.
Музиката е в сърцата на тримата и те се опитват да предадат емоцията, която им носи, на всички, които ги слушат. Нищо че музиката не е основната им цел. И тримата имат професионални интереси и реализация в различни области на обществения живот. Уча в Лесо-техническия университет. Мисля, като завърша, да започна работа тук, в Кирково, а музиката да е хоби, казва Бойко Иванов. Денис Кискинов е проектант в електроразпределителното дружество в Кърджали, а д-р Александър Енчев е стоматолог в Кирково. Нарича себе си "малко болен патриот", не само защото е завършил в чужбина, но е избрал да се върне в родното си място. Искам да се реализирам в Кирково и именно затова се занимавам и с моята професия, и със спорта, и с музиката. Искаме да покажем на младите хора, че тук има бъдеще. Това е нашето послание: Повече млади хора и Кирково да расте, да се развива, да просперира, казва д-р Енчев.
Целия разговор на Станислава Георгиева с д-р Александър Енчев и Бойко Иванов от Оркестър "Чекмедже" може да чуете в прикачения звуков файл.
На 31 май в смолянското село Виево ще се проведе традиционният празник на селото. Събитието се отбелязва ежегодно в последната събота на месец май и събира жители, гости и потомци на виeвци от близо и далеч. Подготовката вече е в разгара си, а програмата обещава богати емоции и много родопски дух. „ Това е традиционен празник за нас. Винаги го правим в..
На 31 май и 1 юни 2025 г. в родопското село Широка лъка ще се проведе седмото издание на фолклорния конкурс „Широка лъка пее, свири и танцува“. Организатор на събитието е Националното училище за фолклорни изкуства, с подкрепата на Министерството на културата, Община Смолян и Кметство Широка лъка. Ганчо Гавазов – учител по гъдулка и диригент на..
Една нова родопска песен събира в себе си обичта, вдъхновението и дълбокото уважение към една от най-значимите фигури в традиционната ни музика – бай Дафо Трендафилов. Музикалният проект, озаглавен „Песен за бай Дафо“ , е дело на известния гайдар Христо Коритаров и младия народен певец Даниел Караасенов.Песента възниква като дълбоко лична инициатива на..
155 години културна и просветителска дейност отбелязва тази година Народно читалище „Орфееви гори – 1870“ в смолянския квартал Райково. За богатата история на една от най-старите културни институции в Родопите и за инициативите по повод юбилея, разказва председателя на читалището Цветанка Илиева. „Малко са читалищата в страната, които могат да се..
С тържествена церемония на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали ще изпрати своите дванадесетокласници. По този повод директорът на училището – г-жа Людмила Чаушева, разказа за празничната програма, атмосферата в училището и специалните послания към зрелостниците. „По традиция СУ ‘Йордан Йовков’..
На 23 май дванадесетокласниците в цялата страна полагат втория задължителен държавен зрелостен изпит. В област Кърджали изпитният ден започна в 08:30 часа и премина без сериозни затруднения. „Безпроблемно стартира и вторият зрелостен изпит на територията на областта.“ – съобщи началникът на Регионалното управление на образованието в Кърджали, г-жа..
Теменужка Матева от Плевун , която възражда традицията на траханата у нас ще участва във втория ден на фермерския пазар "Фармфест" в Момчилград. Тя ще покаже как се прави трахана и сушени домати по българска рецепта. За смисъла на тези изложения и защо в миналото не е имало глутенова непоносимост , разговарях със самата нея. "Ще участвам с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478