Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Коджаманова: Пренебрежително е отношението на властта към музейните специалисти

В проекта за Бюджет 2022 е заложен едва 5% ръст на единния разходен стандарт за щатна бройка при положение, че се залага на културен туризъм и България е третата държава в Европа по паметници

Музеят в Кърджали е длъжен да оцелее, защото ние имаме ангажимент да опазваме културното наследство, заяви за Радио Кърджали директорът на културния институт Даниела Коджаманова.
Това не е лесно да се направи, тъй като само сметката за декемврийския ток е 5400 лв. и е над три и половина пъти повече в сравнение с декември 2020 г. В двете сгради, които музеят управлява - сградата, където се помещава той и сградата на художествения отдел "Станка Димитрова" "трябва да създаваме условия за съхраняване на движимите културни ценности, т.е. не бива да допускаме температурата да пада под определени граници".
Последната сметка за ток е платена, благодарение на допълваща субсидия от Национален фонд "Култура". "Само че, когато попълвахме заявките за сумите, цените бяха такива, че за компенсация на цените на тока за септември, октомври, ноември и декември изчислихме, че ще са необходими 4130 лв., които получихме, а само за декември сумата ни беше 5400 лв.", коментира Даниела Коджаманова.

За да се справят със ситуацията са направили промяна в работното време на музея. Музеят и галерията вече не работят за посетители в съботния ден, когато отоплението и в двете сгради е само на ток, а при липсата на посетители да се работи в този ден е икономически нецелесъобразно. 

Едва 140 лева собствени приходи е регистрирал Регионалният исторически музей, заедно с художествената галерия в Кърджали, в първия месец на тази година. Собствените приходи са основна част от издръжката на двете институции, а наложените ограничения заради Ковид-пандемията се отразяват негативно върху работата им. "Зимният период по принцип е по-слаб, но ограниченията, които сме принудени да прилагаме - да пускаме хора само със зелен сертификат, не провеждаме беседи заради изискването за дистанция. и практически обективните обстоятелства ни затварят собствените приходи изключително много" обясни Даниела Коджаманова.

По-страшното според нея е друго - едва 5-процентният ръст на единният разходен стандарт за щатна бройка за музеите, който е заложен в проекта за бюджет 2022 г., който е "нищо като финансово изражение". И след като има увеличение на минималната работна заплата с 9 %, в един момент ще се окаже, че заплащането на музейните работници почти ще се изравни с минималната работна заплата, ако няма корекция на бюджета, смята Даниела Коджаманова.

"Не мога да разбера каква е логиката музеите и галериите, които са професионални културни институти с ясно дефинирани задължения в областта на опазването на културното наследство, с ангажимент за проучване и популяризиране на културното наследство, да получат толкова пренебрежително отношение тогава, когато се декларира, че България е третата държава в Европа по паметници, че ние разчитаме на културния туризъм. Някак не виждам връзка между тези неща", коментира директорът на Музея.


повече може да чуете в разговора на Станислава Георгиева с Даниела Коджаманова в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Областният управител да върне решението за нови цени в "Синя зона", искат съветници от "Възраждане"

Общински съветници от партия "Възраждане" входираха при областния управител жалба срещу увеличените двойно цени на Синята зона в Кърджали и 50-процентовия скок на абонамента за платено паркиране. Това съобщи областният лидер на "Възраждане" Анета Георгиева. От политическата сила искат областният управител да върне за ново обсъждане решението на..

публикувано на 24.07.25 в 16:26
Светла Пенева

Имат ли давност детските мечти или как се учи цигулка 37 години след първия урок

Как се сбъдват детските мечти и какво е да се върнеш към цигулката 37 години след първите уроци? Това провери Светла Пенева - преподавател в езикова школа  и хоби музикант, както самата тя се нарича.  Когато е на пет годинки, Светла започва да учи цигулка в Школата към Дома на културата. За съжаление, след година прекратява уроците. По-късно изучава..

публикувано на 24.07.25 в 10:26

Как да постъпим, ако намерим паднало птиче? Експертни съвети от РИОСВ – Хасково

През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..

публикувано на 23.07.25 в 17:16

Тони Димитрова към кърджалийци: Нека да вярваме - в себе си и в доброто

„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който  докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали.  Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“  и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...

публикувано на 23.07.25 в 13:55

Експертно мнение: И камъче може да е фатално за водач на тротинетка

Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..

публикувано на 23.07.25 в 12:51

Временно облекчение за трафика в Кърджали: Регулировчици и нова организация на движението предлагат от "Възраждане"

   „В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане"  Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..

обновено на 23.07.25 в 09:10

Ивелин Михайлов: Делян Пеевски унищожи тютюнопроизводството в България

Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..

публикувано на 18.07.25 в 10:40