Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Коджаманова: Пренебрежително е отношението на властта към музейните специалисти

В проекта за Бюджет 2022 е заложен едва 5% ръст на единния разходен стандарт за щатна бройка при положение, че се залага на културен туризъм и България е третата държава в Европа по паметници

Музеят в Кърджали е длъжен да оцелее, защото ние имаме ангажимент да опазваме културното наследство, заяви за Радио Кърджали директорът на културния институт Даниела Коджаманова.
Това не е лесно да се направи, тъй като само сметката за декемврийския ток е 5400 лв. и е над три и половина пъти повече в сравнение с декември 2020 г. В двете сгради, които музеят управлява - сградата, където се помещава той и сградата на художествения отдел "Станка Димитрова" "трябва да създаваме условия за съхраняване на движимите културни ценности, т.е. не бива да допускаме температурата да пада под определени граници".
Последната сметка за ток е платена, благодарение на допълваща субсидия от Национален фонд "Култура". "Само че, когато попълвахме заявките за сумите, цените бяха такива, че за компенсация на цените на тока за септември, октомври, ноември и декември изчислихме, че ще са необходими 4130 лв., които получихме, а само за декември сумата ни беше 5400 лв.", коментира Даниела Коджаманова.

За да се справят със ситуацията са направили промяна в работното време на музея. Музеят и галерията вече не работят за посетители в съботния ден, когато отоплението и в двете сгради е само на ток, а при липсата на посетители да се работи в този ден е икономически нецелесъобразно. 

Едва 140 лева собствени приходи е регистрирал Регионалният исторически музей, заедно с художествената галерия в Кърджали, в първия месец на тази година. Собствените приходи са основна част от издръжката на двете институции, а наложените ограничения заради Ковид-пандемията се отразяват негативно върху работата им. "Зимният период по принцип е по-слаб, но ограниченията, които сме принудени да прилагаме - да пускаме хора само със зелен сертификат, не провеждаме беседи заради изискването за дистанция. и практически обективните обстоятелства ни затварят собствените приходи изключително много" обясни Даниела Коджаманова.

По-страшното според нея е друго - едва 5-процентният ръст на единният разходен стандарт за щатна бройка за музеите, който е заложен в проекта за бюджет 2022 г., който е "нищо като финансово изражение". И след като има увеличение на минималната работна заплата с 9 %, в един момент ще се окаже, че заплащането на музейните работници почти ще се изравни с минималната работна заплата, ако няма корекция на бюджета, смята Даниела Коджаманова.

"Не мога да разбера каква е логиката музеите и галериите, които са професионални културни институти с ясно дефинирани задължения в областта на опазването на културното наследство, с ангажимент за проучване и популяризиране на културното наследство, да получат толкова пренебрежително отношение тогава, когато се декларира, че България е третата държава в Европа по паметници, че ние разчитаме на културния туризъм. Някак не виждам връзка между тези неща", коментира директорът на Музея.


повече може да чуете в разговора на Станислава Георгиева с Даниела Коджаманова в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Костадин Хаджийски

Костадин Хаджийски: 24 май е празникът, който ни обединява

„Ако можех да напиша по една дума на всяко училище, на всяко читалище, бих написал думата светлина, защото мисля, че словото е светлина и не трябва да губим тази светлина“. Така Костадин Хаджийски, депутат от партия „Величие“ от Кърджалийски избирателен район, описа най-българския празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската..

обновено на 25.05.25 в 22:30
Красимир Премянов

Красимир Премянов: Традициите трябва да се поддържат, за да не ни изневерява паметта

Потомци на тракийци от цялата страна се включиха в националния тракийски събор по случай храмовия празник на църквата "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, който тази година се чества няколко дни след църковния празник, съобщи председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов. По традиция тракийци участват в..

публикувано на 25.05.25 в 17:48

Искра Михайлова: Културата е основен приоритет на „Новото начало“

Народният представител от „Новото начало“ обеща хората, ангажирани с култура да почувстват това ново начало в мисленето и отношението към тях от партията на Делян Пеевски.  24 ти май е празник, с който израстваме и в който отдаваме почит на нашите учители, на дейците на българската култура и наука.  Така народният представител от ДПС-..

публикувано на 23.05.25 в 18:56
2-то издание на Фармфест Момчилград

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..

публикувано на 22.05.25 в 12:00

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48