Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниела Коджаманова: Пренебрежително е отношението на властта към музейните специалисти

В проекта за Бюджет 2022 е заложен едва 5% ръст на единния разходен стандарт за щатна бройка при положение, че се залага на културен туризъм и България е третата държава в Европа по паметници

Музеят в Кърджали е длъжен да оцелее, защото ние имаме ангажимент да опазваме културното наследство, заяви за Радио Кърджали директорът на културния институт Даниела Коджаманова.
Това не е лесно да се направи, тъй като само сметката за декемврийския ток е 5400 лв. и е над три и половина пъти повече в сравнение с декември 2020 г. В двете сгради, които музеят управлява - сградата, където се помещава той и сградата на художествения отдел "Станка Димитрова" "трябва да създаваме условия за съхраняване на движимите културни ценности, т.е. не бива да допускаме температурата да пада под определени граници".
Последната сметка за ток е платена, благодарение на допълваща субсидия от Национален фонд "Култура". "Само че, когато попълвахме заявките за сумите, цените бяха такива, че за компенсация на цените на тока за септември, октомври, ноември и декември изчислихме, че ще са необходими 4130 лв., които получихме, а само за декември сумата ни беше 5400 лв.", коментира Даниела Коджаманова.

За да се справят със ситуацията са направили промяна в работното време на музея. Музеят и галерията вече не работят за посетители в съботния ден, когато отоплението и в двете сгради е само на ток, а при липсата на посетители да се работи в този ден е икономически нецелесъобразно. 

Едва 140 лева собствени приходи е регистрирал Регионалният исторически музей, заедно с художествената галерия в Кърджали, в първия месец на тази година. Собствените приходи са основна част от издръжката на двете институции, а наложените ограничения заради Ковид-пандемията се отразяват негативно върху работата им. "Зимният период по принцип е по-слаб, но ограниченията, които сме принудени да прилагаме - да пускаме хора само със зелен сертификат, не провеждаме беседи заради изискването за дистанция. и практически обективните обстоятелства ни затварят собствените приходи изключително много" обясни Даниела Коджаманова.

По-страшното според нея е друго - едва 5-процентният ръст на единният разходен стандарт за щатна бройка за музеите, който е заложен в проекта за бюджет 2022 г., който е "нищо като финансово изражение". И след като има увеличение на минималната работна заплата с 9 %, в един момент ще се окаже, че заплащането на музейните работници почти ще се изравни с минималната работна заплата, ако няма корекция на бюджета, смята Даниела Коджаманова.

"Не мога да разбера каква е логиката музеите и галериите, които са професионални културни институти с ясно дефинирани задължения в областта на опазването на културното наследство, с ангажимент за проучване и популяризиране на културното наследство, да получат толкова пренебрежително отношение тогава, когато се декларира, че България е третата държава в Европа по паметници, че ние разчитаме на културния туризъм. Някак не виждам връзка между тези неща", коментира директорът на Музея.


повече може да чуете в разговора на Станислава Георгиева с Даниела Коджаманова в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00