Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Марио Янакиев: Децата на бежанци да са с изряден имунизационен статус

Всички трябва да имат равни права, възможности и задължения, за да няма рискове от внасяне на болести

Все повече от украинските деца, които пристигнаха в България след началото на военните действия в Украйна, тръгват на българско училище и детска градина. Държавните институции в България изразиха категоричност, че децата трябва да имат имунизационен статус, който да отговаря на българския имунизационен календар. Здравното министерство прие насоки за имунизационен план за украинчетата, така че те да се включат по-бързо в образователния процес.
"Прави ми впечатление, че имунизационният календар на Украйна в последните години е адаптиран и синхронизиран с европейския календар и почти няма отлики", коментира за Радио Кърджали д-р Марио Янакиев, педиатър от Хасково. "По изискванията на СЗО се правят шествалентни ваксини, противопневмококова и за видовете шарки". Той акцентира на ваксината против полиомиелит и за шарките рубеола и морбили, които са идентични като време на поставяне в двете страни, тъй като е имало данни за огнища на заболяванията в Украйна.
Според д-р Марио, както го наричат неговите малки пациенти, няма място за притеснение, ако украинските деца тръгнат на детска градина или училище в България, ако са им направени всички ваксини за тяхната възраст, а това може да се докаже с имунизационен паспорт. Ако не носят документа, трябва да се изчака с детската градина или училището. Категоричен е, че всички деца - и български, и украински, пък и от други народности, трябва да са равнопоставени по възможности, по задължения и по изисквания в нашето общество. И всички трябва да бъдат с изряден имунизационен статус и направени задължителни ваксини. Ако нямат такива, следва да се мине веднага на българския календар. Иначе има рискове за българските деца да се "внесе" някоя болест.
Сред разликите между българския и украинския имунизационни календари до преди няколко години се е откроявала и честото вземане на проба Манту, която се прави, за да се открие нивото на имунитета спрямо туберкулозата. Това кара д-р Янакиев да мисли, че болестта е била разпространена в Украйна. Сега проби Манту се взимат по-рядко и по това двата имунизационни календара не се различават.
"Прави впечатление, че те нямат и противоротавирусна ваксина. В България тя е пожелателна и безплатна. Ние апелираме родителите да я слагат на новородените, тя е мека, няма странични ефекти и е ефективна срещу агресивните ротавируси до 10-годишна възраст", казва д-р Марио.
"За украинските деца също има рискове и те са свързани със сезонните вируси, от които в момента боледуват и нашите деца", казва д-р Янакиев и уточнява, че става въпрос за грип. "Какъв е щамът - от група А или Б, няма никакво значение. Интересното е, че грипът се появява след коронавирусна епидемия и късно пролетта, което в други години го е нямало. Характеризира се с висока температура, изключително къс инкубационен период, в рамките на часове след заразата... Родителите да внимават, защото грипът не е лека инфекция. Да не четат във форумите, че е нормално детето да има 3-4 дни висока температура и да не предприемат мерки. За щастие в България има достъп до педиатър, който може да вземе адекватна терапия", казва д-р Янакиев. Той уточнява, че инфекцията дава усложнения, като ларингит при по-малките деца до 6 годинки и синузит и пневмония при по-големите.
Какво трябва да направят украинските граждани, ако искат да запишат детето си на градина или училище? Първо да си изберат личен лекар, който ще направи преглед, ще уточни пълната здравна картина на детето им, ще направи равносметка на извършените имунизации до момента. Д-р Марио Янакиев е категоричен, че не би пуснал в българска образователна структура дете, без да се знае дали има коректно извършени имунизации. И това се отнася не само до украинските деца, но и до децата на всички бежанци, които намират прием в България, включително и на тези от страните от Близкия Изток - Сирия, Ирак, Афганистан и др.
"Изключително сложен е проблемът с тях. Те не само че нямат имунизационни паспорти, те нямат и лични карти и съм скептичен за пускането им на детска градина или училище. Ако са записани при личен лекар, трябва да се започнат имунизации по нашия календар. Но така, без яснота, на доверие да посещават детско заведение, за мен не е добре", казва д-р Янакиев
Цялото интервю на Станислава Георгиева с д-р Марио Янакиев може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
2-то издание на Фармфест Момчилград

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..

публикувано на 22.05.25 в 12:00

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48

Добри Желев: Хората бягат в чужбина, за повече пари

Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..

публикувано на 19.05.25 в 12:55

Метин Хафъзсалим: Безплатното обучение продължава, почти 2500 човека от областта са заявили желанието си

Агенция по заетостта продължава да дава възможност  на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както  и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..

публикувано на 19.05.25 в 12:12
Чавдар Бончев

Чавдар Бончев: Тротинетките и колелата са различни превозни средства, не трябва да са в обща забрана

Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В  нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..

обновено на 16.05.25 в 12:33