Здравейте, в този хубав, слънчев ден, от мен, Радка Петкова и любимото ви развлекателно предаване "Вкусен следобед"! Това е епизодът от 29 май, тази неделя. В първата част на предаването отправям поглед към изложбата на Дружеството на художниците за 24-и май. Тя продължава до 7-и юни, като в нея за първи път участва художничката от Северна Ирландия, която живее в Родопите Анжела Мофет. С какви техники и цветове работи, какво я задържа у нас, за топлотата на хората и красотата на природата. За това си говорих с чужденката. С Пенка Атанасова разговарям за експозицията на творците, за духовното и материалното, които трябва да бъдат в баланс и за недостатъчното средство за култура. В този час ще ви предложа и да отскочим в Ивайловградско, където Илияна Типова ще ни разкаже за майстор таханджията Димо Каракехайов, за лечебните свойства на тахана и защо е решил да продължи семейният бизнес.
Кулинарните ни сезонни изненади са във втората част на предаването.
В сезона на свежите плодове и зеленчуци, откъснати направо от градината, е направо недопустимо да не си направим нещо вкусно с тях. Например пилешко месо с ягодова салца - два вкуса, които се комбинират прекрасно.
След това ще си направим не рататуй, а български гювеч, което е едно намигване към плъха - главен герой готвач от едноименния филм. Тези рецепти с любов за нас подбра шеф Пеньо Иванов. Следват съветите на професионалния гримьор Изабела Василева, която държи на естествения грим.
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478