"Вече стана традиция от 2017 г. до 2022 шеста поредна среща с граничари, служили на Дранговската, Кушленската и на другите съседни застави, да се провежда първата събота на месец юни. Сборният пункт е в махала Пещерска, на беседката от 10 часа. Посрещаме гостите с малка закуска - родопска баница, пататници, домашен айран, произведен от местните хора, живеели някога в тази махаличка, на хората от съседните махали и селото. През това време определяме реда и начина на протичане на срещата. След което тръгваме на поход пеша по пътеките, които сме направили с хората ми, към Големия тулпан и пещерите, където ще бъдат сменени българският трибагреник и знамето на Европейския съюз. Направени са пилони и след като се сменят знамената, се изпълнява националният химн. Връщаме се в махалата и следва тържествената част - тържествен обяд и кръшни хора", разказа за Радио Кърджали Тошко Кехайов.
Самият той не е граничар, а пожарникар, но е работил заедно с граничарите и е родом от махала Пещерска на село Дрангово. Разказа още, че идеята за тези срещи идва от граничарите, но той я взима присърце и заедно с приятели и хора, също родом оттам, правят пътеката до махалата, беседка за 100 човека и няколко чешми. Облагородяват района и след това продължават да развиват инициативата и правят пътеките нагоре към върха. А заедно с граничарите поставят пилоните, агрегати. Правят и стълба в подножието на върха, където има стръмно изкачване от около 30-40 метра, така че да могат всички, които желаят, да стигнат до горе, включително и малките деца. Тази година има и изненада за гостите - нова скулптура на орел, която е изработена от бившия граничар Венелин Чаушев от село Старцево и поставена до двата пилона със знамената край беседката.
Има интерес към срещите и той не стихва, категоричен е Тошко Кехайов. Идват граничари от цялата страна, със семействата си, с внуците. Те са на възраст от 50 до 70-75 години, но младите им години са минали тук, а спомените от казармата на граничната застава са спомени за цял живот.
Повече за срещата, традицията и организацията тази година може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с Тошко Кехайов в прикачения звуков файл.
Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..
Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..
Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..
Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..
Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..
Агенция по заетостта продължава да дава възможност на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..
Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478