Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 7 до 12 юли в Смолян се провежда Вторият международен "Родопи филм фест"

Любов и война, но и всички теми от живота, в центъра на документалното кино днес

Около 45 филма ще бъдат показани в петте фестивални дни, 30 от тях са в конкурсната програма

Пресконференция за "Родопи филм фест" в Гьоте институт в София
Снимка: Вестник

С прожекцията на филма "Воев", дебют на режисьора Биляна Кирилова, на 7 юли от 19 часа в Смолян се открива Вторият международен документален "Родопи филм фест".

Ще бъдат представени над 30 филма, избрани от близо 700 участвали в конкурс. Филмовите продукции са в три категории - късо, средно и пълнометражно документално кино. Филмите са от Германия, Турция, Украйна, Гърция, Израел, Австрия, България и други страни. Всички прожекции са безплатни.

Прожекциите от фестивалната програма са от 8 до 10 юли, а официалното закриване ще бъде с концерт на фънк-джаз-етно формация „Cinga Manga Funk”. В пocлeднитe двa дни oт фecтивaлa - 11-ти и 12-ти юли, ĸaтo пoдapъĸ зa гpaждaнитe и гocтитe нa Cмoлян, щe бъдaт излъчeни нoви бългapcĸи филми, ĸoитo ca извън ĸoнĸypcната програма.

"Че търсим нова генерация в документалното кино, това е така, защото фестивалът е съществувал през 80-те години под названието "Преглед на младото българско кино" и ние сме го съживили, възстановили и обръщаме голямо внимание на младите режисьори", коментира избора на първи филм директорът на фестивала Христо Бакалски в сутрешния блок на Радио Кърджали.

В центъра на повечето филми, които селекционната комисия гледа и подбира за участие в конкурсната програма, е любовта и войната. Особено войната. "Оказа се, че кинотворците се интересуват от тази тема. Имаме филм за войната в Украйна, филм за войната в Сирия, филм за войната в Нагорни Карабах, филм за близкоизточните войни, а също и за последствията от Втората световна война, които са много серииозни. Не можахме да избегнем тази толкова сериозна тема, защото хората се вълнуват", коментира Христо Бакалски.

Всички теми от живота вълнуват авторите-документалисти, казва Бакалски и дава примери: "Например в Южна Африка трима младежи се вълнуват от това в пустинята да търсят диаманти или в Иран се вълнуват от това контрабандно да минават границата със съседна държава  и да носят стоки. Но има и сериозни социални проблеми, като например проблемът с домашните прислужници в Бейрут. Много семейства държат домашни прислужнички от Филипините и Бангладеш, но не ги третират по човешки начин. Двама французи са направили филм за техния любим квартал от панелни блокове, който ще бъде бутнат. И разбира се, има филм за пандемията. Всички теми, които са човешки, ежедневни и вълнуват хората", обяснява Христо Бакалски.

Извън конкурсната програма ще бъдат показани филми на български автори, които заслужават вниманието на публиката. Сред тях са летни за бореца и колекционер Боян Радев, за поета Гео Милев, както и за неизвестния в България, но световно признат режисьор Златан Дудов, работил с Бертолд Брехт и почитан и изучаван в Германия.

Документалното кино има своето място в българското общество. То трябва да бъде показвано в кината, а телевизията помага да достигне по по-широк кръг публика, смята Христо Бакалски. Според него има тенденция към повишаване на интереса на младите зрители към документалистиката.  

Филмовият фестивал се провежда в партньорство с Гьоте Институт – България и с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ към Министерство на културата. 

Opгaнизaтopитe имaт aмбициятa дa гo пpeвъpнaт в тpaдициoнeн фecтивaл нa Cмoлян. 


Целия разговор на Станислава Георгиева с директора на Международния документален "Родопи филм фест" Христо Бакалски може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00