Електронните направления за хоспитализиране не облекчават процеса, а напротив - натоварват лекарите и им отнемат от времето за преките медицински дейности. Това мнение изказа в ефира на Радио Кърджали директорът на Многопрофилната болница за активно лечение - Свиленград д-р Димитър Ермов. Според него дигитализацията на системата „изяжда“ времето за лечение, а здравният туризъм край границата е мит.
„Електронното здравеопазване, което в момента се въвежда, с нищо не подобрява диагностицирането и лечението на пациентите“ коментира той. По думите му с въвеждането на електронното здравеопазване административната тежест за медицинския персонал, в частност на лекаря, става огромна. По-рано техническите, немедицински дейности при прием на пациент, са се извършвали от технически специалисти, т.нар. „кодировчици“, които са улеснявали процеса, пренасяйки информацията от хартия на електронен носител. Сега за тази работа се губи ценно медицинско време. „На всички лекари са извадени електронни подписи и всяка визитация, всеки декурс, който отбелязваме се потвърждава с електронен подпис, всяка консултация от лекар от друго отделение – също", обясни ръководителят. Увеличава се и финансовото натоварване на лечебното заведение със закупуването на електронни подписи на всички лекари, а също и на компютри.
Според д-р Ермов няма механизъм, по който лекари и болници, които не са в обхвата на Националния рамков договор да бъдат задължени да въведат и спазват изискванията на електронното здравеопазване. „Ние, като общинска болница, единствена на територията на четири общини, се изправяме пред въпроса за пациенти, които търсят директно помощ в лечебното заведение в почивен ден, когато общопрактикуващите лекари не работят и няма как да получат електронно направление. Тези пациенти не следва да бъдат приемани, а да бъдат насочвани от лечебното заведение към Спешна помощ, което само по себе си звучи абсурдно. Ние нямаме разкрити кабинети по Спешна помощ, тъй като Законът казва, че те могат да се разкриват само в областните болници“, не спести критика директорът.
Той посочи още, че до момента разяснения и указания за дейностите по електронното здравеопазване медиците са получили само от фирмата, разработчик на софтуера, а не от здравното министерство. Няма нормативна база за прилагане на дигитализацията в системата.
„Въвеждането на електронното здравеопазване не е истинската реформа в здравеопазването“, категоричен е д-р Ермов.
Поради близостта на границата, инцидентно болницата приема за лечение и граждани на други държави, но категорично не може да се говори за „здравен туризъм“. Единствено гърци идват да ползват стоматологични услуги, които са им много по-евтини у нас.
Както навсякъде в страната, в МБАЛ Свиленград също има затруднения с кадровото обезпечаване – няма наплив от млади лекари и медицински специалисти. „Имаме сестри и лекари, които са в напреднала възраст и пенсионерки, които работят. Може би след два-три години ще се изправим и ние пред тоя проблем да няма среден медицински персонал“, каза директорът.
„Ние си вършим работата, ние работим медицина, а здравеопазването е политика. Тя се прави от политическите субекти, които управляват“, каза в заключение д-р Димитър Ермов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Причината „Демокрация за права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да подкрепи управляващата коалиция е държавата. Почетният председател Ахмед Доган винаги е мислил повече за държавата, отколкото за партията ни. Това каза в ефира на Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев. „Виждаме, че ако отидем на поредни избори, както през последните три години..
Не трябва да се избързва, нужно е да бъде даден толеранс на новото правителство преди да бъде оценявано. Такова мнение изказа в ефира на Радио Кърджали политологът Мехмед Мехмед. Според него, въпреки че управляващата коалиция е съставена от политически формации от целия спектър, в бъдещата програма на кабинета вероятно ще преобладават..
Нов холистичен център за здраве и подкрепа – „ОХАНА“ отвори врати в Кърджали. В него се предвиждат безплатни и платени беседи, програми и занимания за хора с репродуктивни проблеми, кърмачки и деца. Негов създател е Екатерина Ковачева. „Всъщност в себе си това пространство ще включва много различни лекции и б еседи. Ще има безплатни..
Серра Мутлу е родом от Маниса- Турция, но от 6 години живее в Кърджали. Завършила е рисуване в университета в Чанаккале. Преподавала е 8 г. рисуване в частен колеж в Турция. Омъжена е и има дъщеря на 9 години. Серра е идвала на гости при семейството на мъжа си, но никога не си е представяла, че ще живее тук. Харесва зеленината, спокойствието,..
Няма нищо лошо в това да има редовен кабинет, но той е сформиран с цената на много големи компромиси от всички страни и моралът, може би, остана на заден план . Такава е оценката за новото правителство на историка, писател, журналист, политически наблюдател – д-р Ибрахим Карахасан-Чънар, изразена в ефира на Радио Кърджали. Той припомни..
България е една от европейските страни, в които обществото има най-положително отношение към Китай. Страната не е също така коментирана и като група от стратегически позиционирани държави, през които се подготвя преминаването към важен транспортен коридор, свързващ Азия и Европа. Тази информация стана ясна в разговор с Тодор Радев,..
Кърджали е първият град в страната, в който ще се проведе регионален бариста шампионат. На него ще се срещнат майстори на приготвянето на еспресо и всякакви напитки от кафе. 10-мата събрали кураж да премерят сили помежду си ще се борят за честа да бъдат обявени за Бариста шампион на град Кърджали. Най-добрият ще представи града ни на републиканското..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478