Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25 000 сигнала и жалби на година разглежда КЗП

Иван Френкев: Клиентите да проверяват безопасността на сайтовете, от които пазаруват

Глобите за нелоялните търговци могат да достигнат до 70 000 лв.

Иван Френкев, председател на Комисията за защита на потребителите
Снимка: БГНЕС


Около 5000 сигнала за нелоялни практики в онлайн търговията е получила за 2021 година Комисията за защита на потребителите. Това са около 25 % от всички получени сигнали, каза в интервю за Радио Кърджали председателят на Комисията Иван Френкев. С промените от тази година в Закона за защита на потребителите санкциите, които се налагат на нелоялните търговци достигат до 70 000 лв.

В голяма част от случаите в отправените към потребителите предложения за покупка се съдържа невярна и подвеждаща информация, включително подтикване към бързо взимане на решение за покупка, посочи Френкев. Почти няма сфера в търговията и услугите, която да е подмината от нелоялните практики. Има случаи дори на доказани такива в реклами на финансови институции. Измамниците не са пропуснали да се възползват от страховете на хората по време на пандемията, още повече че ситуацията увеличи многократно продажбите чрез интернет. Един от много фрапиращите случаи е например предлагането на лепенки за лечение на коронавирус, продукти, които засилват отслабената имунна система и подпомагат лечението при ковид, продажбата на продукти с предпазващи лечебни свойства.

Най-честата грешка, която хората правят при онлайн пазаруването е да изпуснат 14-дневния срок за отказ от поръчката. „Важно е да се знае, че отговорността да се докаже упражненото право на връщане е на потребителя, поради което нашият съвет винаги, когато имаме такива случаи, е искането за отказ от поръчка да бъде изпратено писмено, за да може после да се докаже“, подчерта председателят на КЗП.

Не са редки случаите, когато хората пазаруват от случайни търговци, за които са узнали от социалните мрежи и изскачащи прозорци, каза още той. „Добре е да се разчита на безопасни сайтове. Те трябва да имат катинарчето или ключ, за да се знае, че са защитени. Да се проверят задължително условията за връщане и данните за търговеца. Това е много важно. На сайта трябва да има данни, обявени за търговеца – физически адрес, име на фирмата, телефон за контакти, e-mail адрес, форма също. Тези неща са изключително важни, защото трябва потребителят да има възможност да упражни правото си на отказ, ако не е доволен от стоката“, допълни Френкев.

Първото, което потребителят трябва да направи, ако попадне на нелоялен търговец, е да поиска от него да изпълни задълженията си. Ако не откликне в разумен срок, например седем работни дни, тогава трябва да се обърне към Комисията за защита на потребителите, да подаде сигнал, в който да предостави възможно най-много информация и данни за нарушението.

Нарушителите могат да бъдат санкционирани по Закона за защита на потребителите. „Когато има установена нелоялна търговска практика с влязла в сила заповед на Председателя, потребителят има право да развали договора с търговеца и предявяване на съдебни претенции“, обясни Иван Френкев.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

платена публикация
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро експото са 204 фирми,..

публикувано на 05.05.25 в 14:41

Николай Береков: Ахмед Доган е в отлична форма

„Проблемите в ДПС са от преди 10 години и са свързани с присъствието на г-н Пеевски в тази партия. Моделът „Кой“ тежеше много на тази партия“, каза в интервю за Радио Кърджали Николай Бареков. Според него случилото се през последната година в автентичното ДПС е закономерно. Един от проблемите е, че не е било обяснено достатъчно добре на..

публикувано на 28.04.25 в 16:30
Отец Николай Величков

Драматично е състоянието на гробищния храм в Кърджали

В тези благодатни дни на Великия и спасителен пост и в очакването на Възкресението искам да помоля всички хора да се обединим отново и да  съучастваме , както сме го правили при много други случаи, за да спомогнем храм „Св. Архангел Михаил“ да стане едно райско място за последно сбогом с нашите покойници . Призивът отправи отец Николай..

публикувано на 11.04.25 в 17:08

Започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и ул. „Булаир“ в Кърджали- ще се изгражда кръгово

На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“.  По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..

публикувано на 01.04.25 в 16:28

Н.Пр. Жоел Мейер: България не е подарена нито на Путин, нито на Ердоган, тя е в основата на всички европейски системи

Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..

публикувано на 21.03.25 в 14:14

Ще има ли солари насред тракийски олтари?

Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..

публикувано на 13.03.25 в 14:52

Традиции, обичаи и вярвания на Тодоровден

Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..

публикувано на 08.03.25 в 09:48