Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къдроглавите пеликани изчезнаха от язовирите на Арда

Постоянен остава броят на рядко срещаните големи нирци, които са птици от ледниковия период

Снимка: Десислава Костадинова, Фондация "По-диви Родопи"

2427 броя водоплаващи птици от 19 вида бяха регистрирани на традиционното Среднозимно преброяване на водолюбивите птици във водоемите по долината на река Арда в Източните Родопи.

„Прави впечатление, че тази година птиците са по-малко – както по отношение на числеността, така и на видовото разнообразие“, каза за Радио Кърджали Христо Христов от „По-диви Родопи“. За сравнение миналата година по време на преброяването са отбелязани 3354 броя водоплаващи птици от 24 вида. По думите на експерта това най-вероятно се дължи на изключително топлата зима.

Необичайното време е причина и за това тази година да липсват типични за северната част на Европа видове като тундров и поен лебед.

Като положителна тенденция през последните няколко години може да се посочи високата и постоянна численост на кафявоглава потапница на бреговете на Студен кладенец. Видът е световно застрашен вид, а тази година екипът ни регистрира над 600 птици. Експертите наблюдаваха и друг интересен вид – големите нирци. Дванайсет птици бяха преброени в язовирите Боровица и Кърджали. 

"Смята се, че по време на ледниковият период птиците са формирали този начин на живот - да прелитат на юг. Обаче големият нирец се смяташе за характерен само за Норвегия и Швеция и тук идваха единици птици само в най-големите зими. Обаче изглежда някъде на Балканите е останала популация тогава, която не се е научила да мигрира на север и на юг по време на ледниковия период. Знаеше се, че ги има само в едно езеро в Сърбия малка популация, но сега, в момента, гнездят от няколко години на язовир Боровица и яз. Кърджали", обясни специалистът

И тази година най-многобройни се оказаха зеленоглави патици - 934 птици. За поредна година най-много птици са преброени в язовир Студен кладенец – над 1900 птици от 15 вида.

Изненадващо за екипа тази година не бяха регистрирани къдроглавите пеликани, които  вече традиционно зимуват в язовир Студен кладенец. През изминалите години птиците бяха регистрирани в района на Студен кладенец, който досега се очертава като важен водоем за вида. "Нямаме обяснение защо ги няма. Единият вариант е да са отишли на север, където в момента е по-благоприятно за тях. Другият вариант е да са сформирали колония и да са загнездили по гръцките влажни зони, където има повече тръстика", коментира Христо Христов.

В чапловата колония в Кърджали, която е уникална в световен мащаб, заради това, че е може би единствената в центъра на оживен град, в момента няма много чапли, с изключение на малкия корморан, който не е чапла, но е част от колонията. По това време на годината птиците са на юг. Мястото е изключително популярно вече сред туристите, каза експертът. Той поясни, че в колонията в симбиоза и на различни "етажи" по дърветата живеят различни видове птици.

"Имаме нощна чапла, малка бяла чапла, гривеста чапла и малък воден бик, който гнезди най-долу. Също и малък корморан. Имаме наблюдения вече и на голям воден бик и на бяла лопатарка. Има ням лебед, зеленонога водна кокошка - зеленоножка, много видове шиварчета. Също има и двойка земеродни рибарчета, около 45-46 вида", даде примери Христо Христов.


В прикачения звуков файл може да чуете интервюто на Станислава Георгиева с Христо Христов, експерт във Фондация "По-диви Родопи"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..

публикувано на 04.05.25 в 18:25
Изглед от главния град на Финистер - Кемпер

Франция, мон амур! Еп.51

В епизод 51 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя най-западния департамент Финистер в регион Бретан. Ще чуете: Какво означава името на департамента? От коя епоха има човешко присъствие във Финистер? Как бретонците са се озовали на тази територия? Кой град е административен..

публикувано на 02.05.25 в 22:11

Франция, мон амур! Еп.50

Новата дестинация в епизод 50 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е регионът Бретан. Ще научите къде е разположен този регион и кои са неговите департаменти. Ще чуете интересно интервю на водещия Нурай Садулов с французойка, родена и израснала в Бретан. Събеседничката ще представи любопитни факти за Бретан и..

публикувано на 02.05.25 в 19:36

Хиляди се готвят да посрещнат Хъдърлез на Дамбалъ. Община Момчилград с готовност за празника

В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..

публикувано на 30.04.25 в 13:58

Траханата е най-старият пробиотик в Източните Родопи

През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..

публикувано на 30.04.25 в 12:38