Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелин Гавазов: Инвестиционното намерение за строеж на болница за сега е само на думи

В студиото на Радио Кърджали бе Цветелин Гавазов, общински съветник от ГЕРБ в Кърджали. С него разговаряхме за отложената точка на априлската сесия, която касае промяна на статута на 40 дка земя край Водното огледало от публична общинска собственост в частна такава. Мотивите на кмета са, че върху тази земя ще се построи съвременна болница, но общинските съветници поискаха тази точка да бъде разгледана на следваща сесия, с мотива, че не е минала през комисия и няма достатъчно информация за инвестиционното намерение. 

Цветелин Гавазов: В действителност въпросната точка бе отложена на настоящата априлска сесия на общински съвет Кърджали поради това, че ние като общински съветници нямаме яснота какво ни се предлага. Дотолкова се споменава, че има инвестиционни намерения, които обаче реално съмнявам се някой от колегите въобще да ги е виждал и да се е запознал по някакъв начин. Мотивите на Общинска администрация са да прехвърлим част от един имот публична общинска собственост в частна. Става въпрос за 40 декара от имот, който е почти 230 декара в конкретика 228 и близо половина. Имотът се намира в парк Арпезос-Север до Водното огледало. Пада се, той е доста голям, все пак говорим за 229 декара, но за някакъв ориентир, на завоя за Пазара, това е по посока Пазара от улица "Джордж Вашингтон". 

Тоест, за да бъде една такава инвестиция, както се говори, че ще бъде болница "Сърце и мозък", кардиологична болница, какво трябва да ви накара вас общинските съветници да дадете такова разрешение? 

"Това е сериозна инвестиция. Първо, трябва да започнем от там, колко е сериозно инвестицията. Дали говорим наистина за болница. Съмнявам се някой да е против инвестиция за болницата. Това ще е чудесно за града, ще бъде страхотна инвестиция, възможност за хората и така нататък. Въпросът тук е друг, който бих искал да акцентирам. Съвсем наскоро имахме един случай, преди няколко години с едни подобни терени около 12 декара бяха в центъра на града. Които историята показа следното - същите бяха публична общинска собственост, тогава кметът Хасан Азис излезе и заяви, че тук ще бъде център за обслужване, иновативен и така нататък. Реално ще бъде построен един център, който ще бъде в услуга на хората. Всички знаем какво се случи. Само няколко години по-късно същия имот беше препродаден няколко пъти. Неслучайно дори заглавията гръмнаха като "златните парцели", и знаем в момента какво има на тяхно място - едни огромни комплекси с търговски части, т.е. коренно различно от това, което беше заявено като първоначална идея. Сега нас ни притеснява, че може историята да се повтори, което ще е много жалко, защото това е един публичен ресурс, все пак. С 40 декара може много неща да се случат, да се направят. Да не стане така, инвеститорът да се откаже и в последствие тези имоти да преповторят историята със "златните парцели". 

След като общинският съвет гласува промяната на статута на земята от публична общинска в частна общинска собственост ако обаче инвеститорът се откаже, след това има ли контрол върху решението? 

"Точно това е интересното, че контрол няма. Контролът е дотолкова, доколкото общинския съвет, за да прехвърли като решение един имот от публична в частна общинска собственост са необходими 2/3 мнозинство. Това е единственият инструмент, който контролира предложенията на общинска администрация, тоест общинския съвет. При евентуално прехвърляне, както хипотетично коментираме в момента, прехвърля се този имот в частна общинска собственост, къде са гаранциите, че тази инвестиция ще се случи? Да, никой не е против болница, обаче всичко се случва, инвеститорът се отказва. Оттам нататък няма никакъв механизъм да бъде контролирана съдбата на имот, който е частна общинска собственост. 

Какви са гаранциите и какво може да направи общинският съвет, че тази земя ще бъде използвана именно за да се построи болница? Хората искат наистина гаранции.

Ние също искаме гаранции, защото пак казвам, това е публичен ресурс, който не е малък. Аз съм на мнение, че един инвеститор би трябвало, когато има намерение да вложи немалка сума пари, защото всички сме съгласни, че това е един огромен инфраструктурен проект от обществено значение, който струва доста голяма сума средства, тези неща не се случват просто на приказки. Тези неща обикновено се документират по някакъв начин, би трябвало да се документират. Би трябвало да има някаква идея, някакъв идеен проект, някакво заявление, някаква мотивация, защото все пак, това са, както казах, огромни инфраструктурни обекти с обществено значение и не става въпрос за нещо толкова елементарно, което да остане просто в пространството. Обикновено процесът е тежък за реализацията от начало до край на подобна сграда, така че би трябвало това да се случи, да има някаква идея, която да я видим. Това би ни убедило и нас. Просто общинска администрация да излезе, ако наистина има такъв инвестиционен интерес, да излезе и да покаже инвестиционното намерение, някакво заявление от управителен съвет на дружеството на болницата или от борда на директорите, без значение това ли е точната терминология на дружеството, но, нещо черно на бяло. Ние знаем практиките, които са се случвали във времето. Пак да не се повтаряме, но съвсем скоро имахме подобен пример с 12 декара земя. Знаем какъв е крайният резултат, тоест ние от ГЕРБ никога не сме правили и няма и да го направим, да подпишем на сляпо един бял чек и да дадем картбланш. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Дайнов: Това правителство е на пряко подчинение на Пеевски

С тези смени и още едно-две такива неща, ако направя т, това правителство се самолишава от всяка една легитимност, доверие и правото да съществува . Така коментира рокадите политологът проф. Евгений Дайнов. Дайнов коментира и възможно ли е ГЕРБ да управлява ДПС , ще има ли ДПС-2 и как реагира електорът на Движението на силовите методи, упражнявани..

публикувано на 25.07.24 в 17:33

Рибари посочват сушата като причина за мъртвата риба в яз. "Студен кладенец" (видео)

Втора седмица водите на яз. "Студен кладенец" изхвърлят край Широко поле малки бели рибки, посочиха риболовци. Един от тях - Стоян Кирев, каза, че са видели как още от сутринта излизат направо на брега, изхвърлени от вълните. Рибките са между 7 и 10 сантиметра. Кирев отбеляза, че според рибари измирането се дължи на "рязкото спадане на..

публикувано на 23.07.24 в 11:55

Хасан Азис: Кризата в ДПС ще бъде преодоляна със сигурност

Кризата в ДПС ще бъде преодоляна със сигурност, заяви в ефира на БНР-Кърджали б ившият кмет на Кърджали и член на Централния Съвет на ДПС- Хасан Азис. "Ако има слаби политически партии, ние ще имаме слаба държава. Слабата държава винаги е била обект на интерес от други сили, които ще искат да употребят България за свои нужди, а ние не трябва да го..

публикувано на 16.07.24 в 11:24

Откриха най-голямата археологическа кампания на Перперикон

Най-голямата провеждана досега археологическа кампания на Перперикон беше открита днес, съобщи проф. Николай Овчаров, ръководител на разкопките на обекта. Kампанията, която ще продължи 4 месеца, е под надслов „Ще излязат ли римски статуи и в Свещения скален град на траките?“. През настоящия туристически сезон посетителите на..

публикувано на 11.07.24 в 09:58
Комисар Сергей Заимов

Комисар Заимов: Обстановката е силно пожароопасна, граничи с екстремалната

Повишена е пожарната обстановка. Кодовете за високи температури са в жълто. Кодовете за нивата на пожароопасност граничат с нивата на екстремален, обстановката е пожароопасна. С повече от 50 на сто е ръстът на пожарите в опасния сезон в сравнение с миналата година. Най-много са тези, възникнали в жилищни имоти, а най-малко тези – в горски фонд...

публикувано на 10.07.24 в 12:01
Д-р Магдалена Маринова

Тъмните дрехи пазят от комари, светлите – от кърлежи

Абсолютно забранено е кърлеж да се смачква между пръстите, да се чука с камък или други подобни действия, след като бъде изваден от тялото на човек. Това са изключително опасни начини за унищожаването, защото ако е заразен, може да пренесе заразата чрез най-малка раничка по кожата, или ако попадне в окото. Правилният начин е да бъде сложен в..

публикувано на 27.06.24 в 16:18
КПП Капитан Андреево (29 юни 1989). На снимката: Български мюсюлмани, заминаващи за Република Турция - „Голямата екскурзия

Голямата екскурзия – голямата грешка на тоталитарната българска държава

Билге Мехмед: За мен Голямата екскурзия бележи живота на преди и след. Първо Възродителния процес – тогава бях на 6 годинки. Бях една седмица, току-що, в първи клас. Майка дойде и каза – сега избери Биляна или Боряна да се казваш. Това се е запечатало в моето съзнание и беше изключително емоционален момент. След това, нашите..

публикувано на 30.05.24 в 16:39