Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Владимир Чуков: Балотажът в Турция показва силната поляризация в обществото

Снимка: БГНЕС

При 100 процента обработени изборни книжа нито един от кандидатите за президентския пост в Турция не спечели над 50 процента от гласовете на изборите, състояли се на 14 май, заради което в страната ще се проведе втори тур на гласуването. Настоящият президент Реджеп Тайип Ердоган или кандидатът на опозицията лидерът на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу има по-голям шанс за победа на втория тур на 28 май?

Според проф. Владимир Чуков много е трудно да се прогнозира какво ще се случи след две седмици на 28 май.

 „Политическата система се изправи пред нещо безпрецедентно. За пръв път Турция отива на балотаж, което показва много силната поляризация. От една страна имаме лоялните и верните на Ердоган,  много плътният консервативен анадолски вот, а от друга пък светската републиканска част от турското общество.“  

„Всички ние, а предполагам и самите турски гласоподаватели, са били изненадани от прогнозите на социолозите от това, което реално се получи на терен. Настоящият президент буквално го деляха няколко хиляди гласа от това да вземе 50+1 процента, както е по закон.“

Проф. Владимир Чуков е арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма. Той е автор на редица книги и изследвания в тази област. 

Интервюто с проф. Владимир Чуков можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любомир Колев събира живи свидетелства за миналото

Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..

публикувано на 09.05.25 в 12:05
доц. Владимир Бозуков

Магнолии и палми са растели в Източните Родопи, когато са били архипелаг

Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..

публикувано на 08.05.25 в 14:49

Защо 9 май остава важен за България и Европа

На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..

публикувано на 08.05.25 в 10:35

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43