Танцов клуб “Опа - иха” при НЧ “Христо Ботев - 2000” гр. Рудозем отбеляза с концерт своя 15-ти рожден ден. В празничния концерт участваха всички възрастови групи на клуба. Те представиха танци от почти всички фолклорни области на България. Красотата на българския танц беше подкрепена с гайдарски мелодии и песни от гайдарски състав “Дельо хайдутин” с ръководител Тодор Кайков, а вокалното изпълнение беше на Таня Кьоровска, която е и част от танцовия клуб “Опа-Иха”. Залата в Дом на културата в Рудозем не успя да събере всички желаещи да гледат концерта на хоротропците.
В залата присъстваха кмета на Рудозем Румен Пехливано, общински съветници, жители на общината и приятелски танцови клубове от страната. Почти от основаването на клуба хореограф е Екатерина Лазарова, която е част от танцовия състав на фолклорен ансамбъл “Родопа” Смолян.
“Много съм горда, че хората танцуват с удоволствие. Нямах много време да ги наблюдавам на сцената, защото им помагах да се облекат, за да сменят носиите, но това което успях да видя, се справиха като професионалисти”, разказва хореографката.
В “Опа -иха” играят хора на различна възраст с различни професии, съпрузи, родители и деца,
“Вълнението е огромно, емоцията е на макс. Има сълзи от радост. Само човек, който танцува може да разбере това чувство”, казва Събка Кьоровска, която от 8 години е в състава. А дъщеря ѝ я допълва и казва: “Затова призоваваме всеки да се хване на едно българско хоро. Във всеки град има такива танцови състави, да опитат. Хорото сближава и обогатява хората. Такъв е и нашия слоган на “Да завихрим доброто с хорото”, казва Таня Кьоровска, която от 14 години е част от “Опа - иха”.
От самото основаване Йорданка Кайкова е част от танцовия клуб. “С тези хора сърцата ни туптят в едно. Любовта към фолклора ни събира и ни прави едно цяло”, разказва Кайкова.
Момчетата и мъжете в танцовия клуб са малко, но Незиха Хутева, която е ветеринарен лекар по професия, успяла е да привлече в състава и съпруга си. Затова може би казва, че “Опа - иха” е второто ѝ семейство.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..
След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер. А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..
През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..
И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478