Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застрашена ли е държавната болница в Кърджали след изграждането на високотехнологично лечебно заведение в града?

Новата частна болница се предвижда да бъде изградена на терен от 40 дка в центъра Кърджали край "водното огледало".
Снимка: Валя Апостолова

Предложение за изграждане на високотехнологична болница и Медицински университет за над 100 милиона лева първо раздели, а после обедини Общинския съвет в Кърджали. В началото беше недоверието на опозицията в сделката и съмненията, че инвестицията прикрива задкулисни интереси на кмета Хасан Азис. Повод за коментарите беше искане, поставено за гласуване на сесия през април, за прехвърляне на 40 декара земя от публична в частна общинска собственост. Условие, за да стартира инвестиционната процедура. Тогава предложението не беше гласувано с мотива за повече информация. Месец по-късно, след проведени две обществени обсъждания, се оказа, че всички - общински съветници, представители на медицинските среди и граждани, искат в Кърджали да има нова болница.

Предложеното за строеж лечебно заведение е част от веригата "Сърце и мозък". Предвижда се то да бъде изградено за по-малко от две години на терен в центъра на областния град, край така нареченото "водно огледало".

Съмненията на опозицията в ОбС за задкулисни сделки с терена бяха опровергани от управителя на веригата проф. Тони Веков, който заяви пред БНР, че намеренията на инвеститора са сериозни. Впоследствие той обясни пред жителите на Кърджали, че преди да се закупи парцелът, ще бъде предоставен сертификат клас А. Той гарантира, че ако строежът не се осъществи, земята няма да се използва за други цели и ще бъде върната на Общината. А кметът Хасан Азис призова да се даде зелена светлина на инвестицията, защото хората в пограничния район имат нужда от нея.

"За пациентите няма да има никаква разлика дали ще е в Кърджали, дали ще е в Хасково, дали ще е примерно в Момчилград или някъде другаде. Но инвестицията няма да е в Кърджали. Общата ни отговорност е тази значителна инвестиция да се случи тук в Кърджали. Този въпрос не трябва да попада в полето на политическите разсъждения и политическия сблъсък. Кърджали има уникалния шанс да създаде още един отрасъл. Затова молбата ми е да се опитаме да загърбим всички политически и идейни, даже да кажем личностни противоречия, които имаме, защото тази инвестиция е за хората."

Тези обяснения явно са разсеяли първоначалните съмнения, защото целият Общински съвет на Кърджали гласува за новата болница. На извънредно заседание в края на май всичките 40 съветници единодушно решиха да се промени статута на терена от 40 декара, където ще бъде лечебното заведение. Така на практика инвестиционната процедура започна.

Откакто открито се заговори за нова болница в Кърджали, коментарите и притесненията не спират. Най-много са те в групите на Кърджали в социалните мрежи. Варират от одобрение на инвестицията до пълното ѝ отхвърляне с мотива, че болницата ще лиши от работа тукашните лекари, а пациентите, за да се лекуват в нея, ще плащат високи суми.



Чии интереси ще обслужва новата болница и ще оцелее ли държавната?

Според проф. Тони Веков навсякъде притесненията са едни и същи – какво ще стане със сега съществуващата.

"Това е лесно обяснимо. Въпросът е, че ние имаме друга гледна точка. Целта на здравеопазването е пациентът, а не болницата или лекарят, така че поставяйки пациента наистина като основна цел, смятаме, че той има право да има избор къде да се лекува, както и лекарите имат право на избор къде да работят."

В новата болница ще има около 350 легла и в нея ще работят над 100 души, като лекарите основно ще са привлечени от други градове – там, където веригата лечебни заведения има свои специализанти.

Не е случаен и изборът на Кърджали за седалище на новата болница. Близостта до съседна Гърция и липсата на друга подобна клиника в Източните Родопи са в основата на инвестиционното предложение.

След като за него беше дадена зелена светлина, остава въпросът за оцеляване на местната многопрофилна болница "Д-р Атанас Дафовски". Въпрос, който още терзае жителите на Кърджали, въпреки заявената подкрепа за инвестицията.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Дайнов: Това правителство е на пряко подчинение на Пеевски

С тези смени и още едно-две такива неща, ако направя т, това правителство се самолишава от всяка една легитимност, доверие и правото да съществува . Така коментира рокадите политологът проф. Евгений Дайнов. Дайнов коментира и възможно ли е ГЕРБ да управлява ДПС , ще има ли ДПС-2 и как реагира електорът на Движението на силовите методи, упражнявани..

публикувано на 25.07.24 в 17:33

Рибари посочват сушата като причина за мъртвата риба в яз. "Студен кладенец" (видео)

Втора седмица водите на яз. "Студен кладенец" изхвърлят край Широко поле малки бели рибки, посочиха риболовци. Един от тях - Стоян Кирев, каза, че са видели как още от сутринта излизат направо на брега, изхвърлени от вълните. Рибките са между 7 и 10 сантиметра. Кирев отбеляза, че според рибари измирането се дължи на "рязкото спадане на..

публикувано на 23.07.24 в 11:55

Хасан Азис: Кризата в ДПС ще бъде преодоляна със сигурност

Кризата в ДПС ще бъде преодоляна със сигурност, заяви в ефира на БНР-Кърджали б ившият кмет на Кърджали и член на Централния Съвет на ДПС- Хасан Азис. "Ако има слаби политически партии, ние ще имаме слаба държава. Слабата държава винаги е била обект на интерес от други сили, които ще искат да употребят България за свои нужди, а ние не трябва да го..

публикувано на 16.07.24 в 11:24

Откриха най-голямата археологическа кампания на Перперикон

Най-голямата провеждана досега археологическа кампания на Перперикон беше открита днес, съобщи проф. Николай Овчаров, ръководител на разкопките на обекта. Kампанията, която ще продължи 4 месеца, е под надслов „Ще излязат ли римски статуи и в Свещения скален град на траките?“. През настоящия туристически сезон посетителите на..

публикувано на 11.07.24 в 09:58
Комисар Сергей Заимов

Комисар Заимов: Обстановката е силно пожароопасна, граничи с екстремалната

Повишена е пожарната обстановка. Кодовете за високи температури са в жълто. Кодовете за нивата на пожароопасност граничат с нивата на екстремален, обстановката е пожароопасна. С повече от 50 на сто е ръстът на пожарите в опасния сезон в сравнение с миналата година. Най-много са тези, възникнали в жилищни имоти, а най-малко тези – в горски фонд...

публикувано на 10.07.24 в 12:01
Д-р Магдалена Маринова

Тъмните дрехи пазят от комари, светлите – от кърлежи

Абсолютно забранено е кърлеж да се смачква между пръстите, да се чука с камък или други подобни действия, след като бъде изваден от тялото на човек. Това са изключително опасни начини за унищожаването, защото ако е заразен, може да пренесе заразата чрез най-малка раничка по кожата, или ако попадне в окото. Правилният начин е да бъде сложен в..

публикувано на 27.06.24 в 16:18
КПП Капитан Андреево (29 юни 1989). На снимката: Български мюсюлмани, заминаващи за Република Турция - „Голямата екскурзия

Голямата екскурзия – голямата грешка на тоталитарната българска държава

Билге Мехмед: За мен Голямата екскурзия бележи живота на преди и след. Първо Възродителния процес – тогава бях на 6 годинки. Бях една седмица, току-що, в първи клас. Майка дойде и каза – сега избери Биляна или Боряна да се казваш. Това се е запечатало в моето съзнание и беше изключително емоционален момент. След това, нашите..

публикувано на 30.05.24 в 16:39