Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се въздържаме от зли помисли и зли дела, завеща Кръстителя на Родопите

4
Отец Боян Саръев
Снимка: Мехмед Реджеб

„Пожелавам им лек пост и нека наистина се въздържат от зли помисли и от зли дела по време на поста и да постят не да се показват пред човеците, а да постят пред лицето на нашия Бог Отец, който ще ни въздаде за духовния подвиг“. Това каза отец Боян Саръев в последното си интервю, дадено за Радио Кърджали.

Вероятно няма човек в България, който поне веднъж в живота си да не е чувал името на отец Боян Саръев, когото хората нарекоха Кръстителя на Родопите. През последните 33 години служеше в храма "Свето Успение Богородично" в кърджалийския квартал "Гледка". Той бе наречен така заради мисионерството си. В началото на 90-те години на ХХ век основа Движението за християнство и прогрес "Св. Йоан Предтеча" с мисията да помогне на българомохамеданиите, какъвто е и той по произход, които искат да се върнат към християнската вяра.

Роден е на 5 май 1956 година в крумовградското село Жълти чал. Завършва средното милиционерско училище и работи като сержант в Крумовград и София. През 1985 година завършва школата на МВР в Симеоново.

През 1990 година е ръкоположен за дякон, а след това и за свещеник в Пловдивската епархия.

В началото на кръстителската му мисия, желаещите да приемат православната вяра бяха толкова много, че Боян Саръев организираше групови покръствания с по над 100 души едновременно. Дори само това да беше оставил след себе си като диря, е достатъчно, за да остане името му в историята. Но това не е всичко.

Отец Саръев развиваше широка не само просветителска, но и благотворителна дейност – от неделно училище до приютяване на украински бежанци и кръщаването им.

Той и съпругата му, презвитера Красимира, първи в Кърджалийско приютиха украински бежанци в манастирския комплекс при храма в първите дни на войната в Украйна. Въпреки че в началото държавата не помогна на свещеника, той продължи да се грижи за собствена сметка подгонените от войната хора. И това не е единствената му подобна благотворителност. В продължение на 20 години изхранваше безвъзмездно в разкритата трапезария при храма над сто социално слаби християни и мюсюлмани.

Новия иконостас в храма

През пролетта на тази година той подмени изцяло иконостаса на църквата, поставен от основаването ѝ през 1939 г. Бяха поставени и стенописи, изработени по съвременна технология.

Беше обичан от родопчани – и от християни, и от мюсюлмани. През последните часове от борбата му за живот миряни, приятели и непознати в различни групи в социалните мрежи отправяха призив за молитви за оздравяването на духовника.

В храма, чийто предстоятел бе отец Саръев, се съхранява единствената в България частица от Светия кръст.

Боян Саръев бе признат не само у нас - той беше включен от Американския биографичен институт в списъка с 500-те най-влиятелни личности в света.

Отиде си в деня, в който загина племенника му старши лейтенант Николай Саръев при атентата в Кербала преди 20 години. Казват, че Господ прибира при себе си на големи празници светите си хора, тези, които най-много обича. Кръстителя на Родопите си отиде в деня на първомъченика на Христовата вяра - Св. Стефан.

Последната служба на отец Боян Саръев в храм "Св. Успение Богоридично" беше на 3 декември.

А последното си интервю той даде за Радио Кърджали пред Гинка Динчева по повод началото на Рождественските пости, въпреки че вече беше тежко болен.

Вечна да е паметта на духовника, на будителя отец Боян Саръев.


Последното интервю на отец Боян Саръев можете да чуете в прикачения по-горе звуков файл.


Миряни се покланят пред частицата от Светия кръст


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35