Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Дигиталната агресия в клас се възприема за новото нормално


В началния етап на образованието трябва да се направи така ученик, който има дефицити в обучението, да не може да премине във втори. Социализацията и възпитанието не бива да се неглижират за сметка на обучението и знанието, смята председателят на синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа” Юлиян Петров.

Според него проявите на агресия в клас растат - тя бива физическа и вербална, но и дигитална, което даже вече се приема за новото “нормално”.

Какво каза още синдикалният лидер за скандала с медицинските бележки, както и за позицията на синдиката да няма дистанционно обучение, когато има грипна ваканция, както и за темите на работната среща: 

ЗА РАБОТНАТА СРЕЩА 

"Нашият форум e с главен фокус - приемна в два панела и първият е обзор на важните политики в системата на образованието и мястото на Синдикат "Образование" към Конфедерация на труда "Подкрепа" в тях.  Очакваните промени и нови политики, свързани с изкуствения интелект в образованието, с промяната на учебните програми, с качеството в образованието и още куп други такива важни аспекти и политики, които коментираме, които участват в работния процес".

УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ В НАЧАЛЕН КУРС
"В началния етап там основното e пренареждане на важностите по отношение на това, че трябва да се прецизира отношението към учениците и ученик, който в първи клас има натрупани много дефицити, да не може да премине във втори клас и така и до четвърти клас.
Всъщност виждаме, че това се получава една устойчива практика негативна, която води след себе си много вреди и в прогимназия, а след това и в гимназия.
Тоест тук акцентът трябва да бъде социализацията и възпитанието, нещо, което го виждаме в много успешни европейски образователни политики. Или с други думи, ние все още акцентираме на компонента знания и обучения, а другите два компонента от образованието, които припознахме в Закона за предучилищно и училищно образование - социализация и възпитания някак така ги неглижирахме". 
АГРЕСИЯТА В КЛАС
"Всъщност тя се задълбочава както между ученици, така и към учители, а това е нещо, което много сериозно ще вреди на по-доброто качество на образованието. Дистанционното обучение  има такива странични явления - дефицити в социализацията, които пък прерастват и мултиплицират дори и в агресия и в куп други отклонения от психическото и физическото здраве
Независимо какви са причините за агресията, ние трябва да работим превантивно, да ги минимизираме и всъщност така учениците да се учат с всички възможни средства и инструменти от учителя, че агресията е нещо недопустимо в училище във всичките й аспекти  - дали ще бъде физическа, дали ще бъде вербална, дали ще бъде дори дигитална, която набира много скорост. Тъй че това би трябвало да бъде една от водещите политики в системата"
ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ПРИ ГРИПНИ ЕПИДЕМИИ
"Ние направихме няколко категорични позиции в тази посока, когато има грипни ваканции, нещо което беше преди две-три седмици в България и когато имаме болни ученици, учители около 30 % пък и повече, да не се прибягва към дистанционно обучение. Защото това води до повече дефицити и формалност, отколкото ползи за ученика. Няма как един болен ученик да бъде ефективен или той само ще маркира своите участия.
Ние казваме, че не сме пропуснали  съответната учебна единица, но от там насетне тя формално е минала. А това ще се отрази на резултатите.
По същия начин и към учителите - няма как болен учител да изпълнява своите задължения, а там със заместванията нещата са много специфични по време на такова онлайн обучение. Тоест, тука
формалността носи повече вреди, отколкото ползи. Затова препоръчахме много активно и към Министерството, и към регионалните управления да не вземат такива решения.
Някои се вслушаха, други не се вслушаха. Надявам се, при следващата грипна епидемия да бъдат по-прецизни и да не се лъжем, пък и да лъжем децата, че водим някакви часове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родовете от Дрангово се събират на селищен празник

Кирковското село Дрангово се готви за селищния си празник на 25 май (събота). Кметът на селото Радостина Чилингирова ще открие празника в 11 часа, в двора на училището. Музикалната програма ще открият децата от ДГ “Славейче” с. Дрангово. В празника ще се включат самодейците от местното читалище “Васил Левски - 1952”, танцови и певчески групи от община..

публикувано на 18.05.24 в 15:20
Лазар Каневски

Момчиловци отбелязва 120 години от рождението на гайдаря Лазар Каневски

Момчиловци отбелязва 185 години просветна дейност, 120 години от рождението на гайдаря Лазар Каневси и 60 години обществена колекция с. Момчиловци. Официалното откриване на Майските празници е на 18 май в 17:30 ч. Гостите ще имат възможност да разгледат изложба от снимки и вещи на гайдаря Лазар Каневски. Лазар Каневски, познат като Лазо е роден в..

публикувано на 18.05.24 в 15:10

Жени, преборили се с насилието, споделиха научените уроци

Кърджали беше домакин на първото събитие от националното турне на програмата „МОГА САМА“ на фондация „Emprove“ в подкрепа на жени и развитието на тяхната лична увереност. Гостуването беше разделено в две части. В първата половина от деня се проведе обучение на специалисти, които имат интерес да подкрепят жени в израстването им и пътя към нов живот...

публикувано на 17.05.24 в 15:44

Земеделските култури са застрашени от гниене, възможни са болести по тютюна

Растенията са атакувани от бактерии, стопаните да пръскат до 24 часа след градушка , съветва Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали. В същото време дъждовете имат и добра страна , защото почвата, като цяло е суха. Ако стопаните са разсадили тютюна, трябва да..

публикувано на 16.05.24 в 12:14
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски..

публикувано на 13.05.24 в 17:56

Надежда Захариева: Човек има право да се разпорежда само със собствената си душа

В светлата седмица разговаряме с поетесата Надежда Захариева, която гостува на града ни и на радио Кърджали, което скоро навърши 8 години в ефира. Тя е  съпруга на големия поет Дамян Дамянов и майка на трети им деца.  Тя бе гост на Кърджали на Регионална библиотека и на В оенния клуб по повод Светла събота и Деня на Светите  братя Кирил и..

публикувано на 12.05.24 в 17:22
Ирминден в Лозен

В Лозен ще празнуват Ирминден

В село Лозен, община Любимец за четвърта поредна година ще проведат празник на подницата и хляба “Ирминден". На него ще съберат хора от Югоизточна България. Това съобщи Христо Янъков, секретар на читалище "Просвета" и организатор на празника. Ирминден се празнува на 1 май, когато Православната църква почита паметта на Свети пророк Йеремия...

публикувано на 11.05.24 в 14:15