Мартениците от изкуствени материи, като полиестер и акрил например, могат да предизвикат алергични реакции при хората с по-чувствителна кожа и при децата. Риск от зачервявания и обриви съществува и когато са използвани вредни багрила за конците или другите елементи на изделието, предупреждават от „Ние, потребителите“.
Метални елементи с високи нива на олово, кадмий или никел, както и пластмасови апликации с вредни химични съединения като често използвания Бисфенол А могат да доведат до нарушения на репродуктивната система и дори до онкологични заболявания.
Затова, особено ако мартеницата има пряк досег до тялото, както е при гривни, колиета, обеци, пръстени и други, задължително изберете такава, за която има информация за съставните елементи. Наличието на данни за производителя или вносителя също са гарант в някаква степен, тъй като те носят отговорност за безопасността, посочва пред БНР основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.
„Обръщайте внимание и на предупрежденията като това, че мартеница с дребни елементи като мъниста или фигурки на любими анимационни герои не е подходяща за деца до 3-годишна възраст. При поставяне в устата и поглъщане може да се стигне до задавяне и дори задушаване. Избягвайте мартениците, които имат остри или режещи части, тъй като крият риск от убождане или порязване.“, добавя експертът.
Имайте едно наум, че информацията за материите на отделните части може и да не е вярна. Особено когато не е известен производителят или вносителят. В магазинчета от типа "направи си сам" се продават поотделно всички необходими елементи за "сглобяването" на една мартеница - от конците, през различни по вид и материи апликации до подложни картончета с предварително описани съставки. Съмнение в посетен на случаен принцип подобен магазин буди обстоятелството, че на всички картончета е изписано "памук", а нито един от изложените модели конци не съдържа това влакно.
Преглеждайте внимателно, когато избирате и не допускайте от невнимание да подарите вместо пожелание да здраве, здравословен проблем.
На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478