Вече става въпрос за екзистенциално оцеляване, все повече ни тласкат към война, въпросът е дали ще се стигне до гореща фаза, каза пред Радио Кърджали геополитическият анализатор проф. Иво Христов. В коментар на акцентите, свързани с военното подпомагане на Украйна, в срещата на лидерите от ЕС в Брюксел, той посочи два аргумента в подкрепа на изказаното мнение. „Първият, както забелязвате, постепенното излизане на Съединените щати от ангажиментите, свързани с украинската война и заместването на ролята на Съединените щати, ако въобще те могат да бъдат заместени, с Европейския съюз, тоест с всички нас – икономически, политически, организационно, пропагандно и разбира се, най-вече военно. Това се готви. Въпросът е дали това ще стигне до гореща фаза или ще премине само чрез даване на оръжие, чрез оказването на логистична и всякаква друга помощ или в един момент просто Европа ще бъде вкарана във война“, посочи геополитическият анализатор.
Европейските държави и общества не са готови да влязат в гореща фаза. „Наближават европейски избори, това ще си проличи ясно от новото разположение на силите в Европейския парламент. Но за съжаление, ЕП е една декоративна институция, която по никакъв начин не влияе на взимането на решенията, тъй като те се взимат от Европейската комисия, а ЕК не е под отчета на никого и никой не я е избирал, говоря за широкия кръг избиратели в Европа“, подчерта проф. Христов.
Той също счита, че ако Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ, е по-голяма вероятността да се избегне нагорещяване на конфликта. „Тръмп имаше много голяма реч, в която каза, че ако продължи досегашната политика по този начин, ние сме на ръба на термоядрена война. Това не са просто думи за сплашване или демагогия, предизборна, това е реалността. Така че, в момента избираме между войната и мира. Такъв избор не е имало от повече от 50 години в Европа“, поясни анализаторът.
„В България политика няма. Имаме битка между различни клиентели за овладяването на властови политически и най-вече на икономически ресурс, но те всичките са под контрола на външния фактор. Основният кошмар на голяма част от нещото, което се е самоназначило за политическа класа в България – сакън да няма избори. В България няма активен политически и социален субект, който да желае да промени нещата, освен на думи“, категоричен бе политологът.
По думите му българският политически и управленски проблем е системен. Тридесет години се извършват промени само на думи, а „през това време нашата държава и нашата страна умира и това наистина не са силни думи. Вижте само данните на статистиката, демографските данни, данните за застаряването, етническата структура на населението, качествени характеристики, като компетентност, образованост и т. н. Те са ужасяващи, но това е последното нещо, което вълнува българските политици, пък и голяма част от българските граждани, освен на думи и лицемерно“, песимистичен бе професорът.
„Светлината в тунела да не бъде само термоядрената война. Вече за това се молим. Аз максимално съм минимизирал своите очаквания към света, към българите и към живота. Опрели сме дотам, че вече въпросът е за нашето екзистенциално оцеляване. И това не са само думи. Много се надявам все пак да има някаква промяна на геополитическата ситуация в рамките на тази година, защото в противен случай това ще означава може би най-лошия сценарий за човечеството“, коментира проф. Иво Христов.
Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота. Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково –Кърджали –село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем обикновен дизелов влак със съвременни мотриси. Оприличаването му с гъсеница никак не е случайно! С вагоните,..
С цени от 11 лева до 11.70 за килограм тютюн започна изкупната кампания за реколта 2024 в община Кирково. Очакванията на производителите са тя да надхвърли 12 лева за килограм, защото качеството е по-добро от миналогодишното. Засега обаче експертите оценяват произведения тютюн на по-ниска цена. Кран е селото с най-много тютюнопроизводители в община..
Административният съд в Кърджали отмени такси, свързани с т. нар синя зона като незаконосъобразни. Решението е влязло в сила. Става въпрос за отменени разпоредби в наредба на общината - 1 лев такса за платено почасово паркиране, 1 лев на ден такса за буферен паркинг, такса от 20 лева за принудително блокиране със скоба. Отменените текстове за синята..
33-годишният Величко Карабоюков, учител в Езиковата гимназия в града, извади кръста на Богоявление от водите на река Арда в Кърджали. Той се състезава с 33-ма мъже. Карабоюков беше благословен от Пловдивския митрополит Николай. При малките 12-годишният Виктор Авренлиев заслужи честта да излезе от водата с кръста в ръце. Повече чуйте в..
Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..
В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478