Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Колев: Българските деца са сред най-добрите по английски език

| Интервю
2
Владимир Колев
Снимка: Галина Стефанова

Българските деца са сред най-добрите в изучаването на английски език. Това сочат наблюденията на директора на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България Владимир Колев. Организацията съществува от 16 години. В момента в нея има 178 активни членове – средни и частни училища, както и езикови центрове от цялата страна. „Членуват всички училища, които искат да си сътрудничат в името на по-доброто обучение по чужд език“, обясни Колев.

Асоциацията е основен организатор на най-престижното състезание по английски език, което е част от международното Kangaroo Global Linguistics. „С включването на състезанието в системата на Kangaroo Global Linguistics даваме възможност на най-добрите български деца да мерят сили с връстниците си от целия свят“, каза Колев. Той подчерта гордостта си, че българските деца на два пъти са номер 1, глобални победители в международното състезание по изучаване на езика на Шекспир.

Признанието за положените усилия, получено пред децата от цял свят, е изключително голяма награда за победителите.

По оценката на Колев сегрегацията, голямата разлика между добрите и не толкова добрите училища е сред най-големите проблеми на масовото образование у нас. Децата от така наречените "елитни" училища излизат с чудесно образование по математика и по чужди езици, но децата, които остават в другите, нямат този шанс, те трябва да наваксват, сочат наблюденията на Колев. „Целта на образователната система би трябвало да бъде да създаде условия тази граница да се смалява така, че да няма значение по отношение на знанията, с които излизаш, от какво училище си. Винаги ще има по-добри училища. Въпросът е средното ниво да се вдига. И там е дефицитът в момента“, категоричен бе той. По думите му това може да се преодолее с целенасочено инвестиране от страна на държавата в образованието и най-вече с осигуряването на добри учители, „тъй като те са ключа към успеха“.

Статистиката сочи, че педагогиката е най-търсената специалност в Софийския и в другите университети. Много млади хора се насочват към нея, но „много млади хора отиват (в професията, б.р.), насочени само от идеята за заплатата без да си дават сметка каква отговорност е учителството и дали е тяхното призвание. Смятам, че това обаче е закономерен процес. Ние не можем да направим никой насила учител, така че те нека да извървят пътя и най-добрите да останат. Има и друга стряскаща статистика, че доста от тези млади хора не издържат и пет години и напускат, но това е естествен подбор“, коментира Колев. Той обаче изрази оптимизъм, че „ще намерим пътя да се развиваме занапред“.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51