Три поколения момичета пазят с танците си жив българския фолклор в пограничния Тополовград.
Българският фолклор трябва да се пази и да се предава на поколенията напред. Това е всеизвестна истина. Всички със сигурност я знаем, но малцина са тези, които наистина влагат сърце и душа, за да го правят в действителност. Коментарът е на тополовградчани, които с удоволствие гледат изявите на момичетата от танцов клуб „Сакар“.
Формацията е създадена през 2015 г. Началото е поставено от жени и е по инициатива на ръководителя Дарина Терзиева. Впоследствие към групата се присъединяват и много деца, които с времето, заради различни причини, остават по-малко, разказва хореографът д-р Петя Терзиева-Петрова. Репертоарът им включва танци от всички фолклорни области на България, но любими са им най-трудните – шопските. Имат много награди – медали, купи, грамоти от десетките участия във фестивали. Най-ценни са им обаче срещите с хората, от които черпят знания – професори-хореографи, а също и колеги самодейци.
„Всеки българин трябва да обича българския фолклор, трябва да го пази“, категорична е Дарина Терзиева.
Трудно е да „запалиш“ днешните деца по народната музика и танци, сочи опита на Петя, „а това е най-българското и най-истинското. Българският фолклор трябва не само да го предадеш, ти трябва да го носиш в себе си 100 процента“, допълва тя.
Впечатляваща е репетиционната зала на танцов клуб „Сакар“. Първото, което посреща погледа са многобройните грамоти и награди... И снимки, много снимки от десетките участия и стотиците часове заедно – в усилия, пот, разочарования, болка, но също с невероятната емоция да си с приятели, с близки по дух хора и с неповторимите български ритми, събрали мъдростта, топлотата, красотата на народа ни.
И всичко това подредено с грижовността и обичта на три поколения танцьорки.
Ръководител на състава е Дарина Терзиева, хореограф е дъщеря ѝ д-р Петя Терзиева-Петрова, а петокласничката Дара Терзиева, внучка, е най-малката сред младите танцьорки. Танцува от тригодишна. Не се притеснява, че е най-малка. Шегува се, че е по-висока от „каките“ – Силвия Атанасова и Уарис Петрова в седми клас и Денислава Панкова в осми клас.
Девойките казват, че ходят на репетиции с удоволствие. Често, на купон със съученици, са „звездите“, защото танцуват добре. Най-трудно им е разпределянето на времето за многобройните ангажименти и подготовката на уроците. А инак всички са с много таланти. Уарис е шампионка по джудо. Дара, Сиси и Дени са майстори на художественото слово. Дени е и певица. Хореографът Петя е и актриса в любителския комедиен театър в града. Дарина също има и друг талант – сръчни ръце. Изработила е огромен гоблен с любимата си петорка – Дара, Сиси, Уарис, Дени и Петя. Подреден е на видно място в репетиционната зала. Даже завесите им са с мотиви от народни шевици. И всичко това са събрали и подредили сами, със собствени средства, време и любов.
Програмата им е запълнена до края на годината с участия във фестивали, на които „ще танцуваме от сърце“, отсича Петя. „Най-важното е, че професорите винаги оценяват нашите деца какво са постигнали и какво могат, а това е гордост за нас, защото го правим ние и се гордеем с децата си“, категорична е и Дарина. А още по безапелационни са девойките, че ще продължат да танцуват български народни танци и да пренасят традицията за поколенията напред.
Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.
Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..
След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада, освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..
Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..
Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..
В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..
Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..
Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478