Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

проф. д-р Емил Паскалев: Честотата на бъбреченото заболяване е всеки осми-девети човек в страната

| Интервю
Проф. Емил Паскалев

Бъбречната заболеваемост такава, която е тиха и недоказана е около 12%

Това обясни проф. д-р Емил Паскалев, ръководител на Нефрологичното дружество в България, началник на Клиниката по нефрология и трансплантации в Александровска болница. Честотата на бъбреченото заболяване е всеки осми-девети човек в страната. То може да протича тихо, а ако бъде открито в самото начало може да бъде излекувано, допълни още той по повод безплатните изследвания, които се провеждат в Кърджали до 28 април.

"Такъв скрининг е осъществен преди около 12 години и ние имаме основание да го направим сега, за да направим една характеристика как се е развивала бъбречната заболеваемост в България, за да се поемат съответните програми по отношение на това тя да бъде сведена до по ниска честота. А именно това става най-добре с този скрининг. Имаме опита“, посочи проф. Паскалев за нуждата от провеждане на изследвания за бъбречна заболеваемост сред населението в страната.

По думите му причината за бъбречната заболеваемост са първични заболявания, които увреждат директно бъбреците, но в много по-голям процент от случаите, това се дължи на други болести. С най-голяма значимост сред тях е захарният диабет.

"Ние нефролозите и ендокринолозите казваме, че ако има пациенти със захарен диабет и той е над 10 годишен, трябва да очакваме и да мислим, че вече има бъбречна увреда. Диебетиците в България са около 600 000 души, каза още той.

Като втора причина за заболеваемостта той посочи сърдечната недостатъчност. „За нея е характерно, че уврежда бъбрека по-бавно и е необходимо време от порядъка на 20 и повече години. Но тук е неприятното е, че пациентите, които са със сърдечна недостатъчност са около 1 500 000 за разлика от 600 000 като диабетиците. Това са над 2 000 000 пациенти, в които могат да се открие бъбречна увреда не от първична бъбречна увреда, а от други заболявания“, обясни още проф. Паскалев.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00