Нора казва, че се чувства "като българка, но и американка, но също и малко французойка". Уточнява, че съотношението е 60 към 40 в полза на "френското". Със смях разказва, че не се налага да обяснява на приятелите си къде е Америка, затова пък често им пояснява къде е България и колко е красива, а те понякога я питат дали не е в Азия.
За пътя до Париж разказва майка й Маргарита: "Аз съм си от Кърджали. Завърших английската гимназия 97-ма година. След това започнах моето следване в "Климент Охридски" в Стопанския факултет и след две години всъщност продължих да следвам в Германия. Германия съм учила до докторска степен, аз съм доктор на икономическите науки и след това, като ми предложиха позиция във Франция, всъщност се преместих във Франция. Мъжът ми тогава дойде от Америка и всъщност се установихме във Франция от 2009 година и децата ни са родени там."
Музиката винаги е била важна част от семейството - самата Маргарита е свирила на пиано и акордеон в Школата към Дома на културата в Кърджали и е през 1993 г. е изнесла два самостоятелни концерта. Затова, когато Нора е проявила интерес към първите детски песнички, родителите ѝ я записват в авангардна музикална детска градина, в която музиката е интегрирана в обучителния процес. "Даже математика се изучава с музика, страните се изучават с музика", обяснява Маргарита.
"Аз много я харесах, просто ние винаги правехме проекти, много често правихме и шоу с музика, спектакли", включва се Нора.
Обучението на момичето започва в школа по специален метод, наречен на японския цигулар Шиничи Сузуки. Маргарита разказва: "Доста разпространен е при цигулката и сега и при пианото. И при някои други инструменти също вече се използва този японски метод, където децата започват да свирят, без да ги мъчат още да четат нотите на 3 години. Работи се с цветни кодове, нотите са дадени, но всъщност са цветни кодове. Много е важно да се слуша музика през цялото време, да се тренира ухото. Така започнахме с едно българска пианистка Виола Черноокова, която преподава по метода Сузуки."
След това Нора има и други учители по пиано, които са известни и концертиращи артисти. Един от тях е Давид Кадуш, който вече се е отдал предимно на концертираща дейност. Когато си е в България, в Кърджали Нора свири под ръководството на Тавит Мачикян, пианист и звукорежисьор в Радио Кърджали. Именно той я подготвя за изпита за реномираната Консерватория Булон Биянкур, в която Нора кандидатства и е приета. "Но не за висшето училище, а да продължи образованието си все още на аматьорско ниво", уточнява майка ѝ.
По време на уроците, преподавателите на момичето се опитват да я научат не само на нотите, техниката и динамиката на произведението, но и на неговата философия. Един от съветите на Кадуш, който Нора е запомнила, е фразата: "Музиката е родена от тишината и тишината е най-добрата музика."
Преподават им и начина, по който да усещат музиката, обяснява Маргарита, която често присъства на уроците на дъщеря си. "Специално Давид Кадуш, който прекъсна преподавателската си дейност и се отдаде на концерти, той винаги казваше, представи си някаква история, някаква приказка, докато изпълняваш определено произведение", спомня си Маргарита.
И Нора спазва съветите, не само защото са дошли от голям музикант. А и защото "за мен музиката е малко като друг език, защото нотите са малко като букви, но не като език, който говорим, а чувствителен език, някак си". Най-много обича да свири Барток и Дебюси и е убедена, че ще свири цял живот, защото не може да си представи живота без музика.
Когато я питам - кога ще престане да се занимава с пиано, е категорична: "Няма такова нещо!"
През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..
„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали. Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“ и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...
Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..
„В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане" Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..
Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..
Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..
Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478