Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пророчество на 3 века вещае България да стане пустиня

Мухарем Алиосман
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване.

Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода.

За повече от 30 милиона години Източните Родопи са преминали през много климатични и геоложки трансформации. Днес районът е един от най-богатите на водни ресурси в България, но заради засушаване и високи температури, дебитът на водоизточниците намалява всяка година.

Според местни хора не е далеч времето, когато водата ще изчезне, за нея ще се водят битки и тя ще бъде по-скъпа от златото.

Това е предначертано още преди три века, разказва краеведът Мухарем Алиосман:
"В България водата ще изчезне и поради това глад ще има, в пустиня ще се превърне. Хората ще гледат към хълмовете и там нещо ще блещука като стъкло и ще помислят, че е вода и ще отидат да я вземат. Но като отидат ще видят, че там няма нищо, а според друга версия, това ще бъде отблясък на златото, което малко напомня на пророчеството на Баба Ванга, която казва, че златото ще излезе от земята, но водата ще се скрие, ще изчезне", казва краеведът, който събира разкази на възрастни хора и въз основа на тях прави свои проучвания. 

Така стига и до пророчеството, което вещае превръщането на Балканите и България в пустиня.

"Пророчеството се корени от преди 300 години и го свързвам с един гръцки светец - Свети Козми Етолийски, който е живял през 18 век. Той е бил много праведен човек в земите на днешна Южна Албания, северните части на Гърция -  там е живял, там е проповядвал. И тогава е имало сред албанците много силно застъпен бекташизма. Те са се впечатлили много от него, от неговата святост и са записали част от пророчеството му. Предполагам, че това са негови пророчества, които по линия на бекташите от Албания са стигнали до бекташите в Източните Родопи", добави Алиосман.

Екстремно високите температури и засушаването в Източните Родопи накараха възрастните хора отново да заговорят за предсказанието на гръцкия светец. И много от тях смятат, че то вече се сбъдва, казва още краеведът:
"Май ще излезе вярно това пророчество, което сме чували от нашите по-възрастни. Времето ще покаже, но вече всички чувстваме липсата на вода, климатичните промени, смяната на тези сезони, засушавания - усещаме го много остро този проблем".

За други това не е предсказание, а цикличност на климата.

"Имам един 94-годишен старец. Той ми е разказвал, че като дете някъде на 10-12 годишна възраст, т.е. преди 85 години, също е настъпила много силна суша, безводие и вички чешми и кладенци, които ползвали, изсъхнали. Останал само един извор, дето бил далече и цялото село ходело там, а за да напояват животните - отивали до река Арда, която е на доста километри, зад доста хълмове. Така че явно безводието, климатичните промени имат цикличен характер", добави краеведът Мухарем Алиосман, който живее в село Звиница, където хората страдат от липса на вода.

"В голяма част от селото от години няма вода. Чешмите са сухи. В момента около 10-15 къщи имат вода, а останалата част от селото - 100 къщи, 100 семейства, нямат досек до вода. Хората за питейни нужди взимат от далечни места, от чешли - веднъж седмично отиват и пълнят туби, за да имат вода за пиене и за готвене. През годините се осланяха на кладенци и сонди, но за съжаление няколко години вече и зимата е сушава, и кладенците пресъхват- намалял е дебитът им", обясни Алиосман, който е изпитал неудобството да няма вода. 

Направил собствен водоизточник, но без резултат:
"Моят кладенец пресъхна. Аз 20 дена бях без вода и бях принуден всичко, каквото съм спестил, да го дам, за да направя сонда, макар че тази сонда не излезе добре. Имам вода само за един час на ден".

Стара чешма в кърджалийското село Кран

Села като Звиница са десетки в област Кърджали. В някои изобщо не тече вода, в други има режим. 

В село Кран, намиращо се близо до границата с Гърция, това лято въведените ограничения са по-строги и по-дълги. 

"Допреди няколко години нямаше режим, но хората, виждайки , че има много вода, увеличиха градините си. Въпреки, че утроих водата в селото - те петорно увеличиха и градинаните си. Едната причина е, че изсъхва и дерето - реката долу изсъхва от няколко години насам и няма откъде да се поливат градините", каза кметът на село Кран Мустафа Юсеин.

Сушата, липсата на питейна вода и оскъдните хранителни продукти в бъдеще могат да се окажат причина за миграция на хората към по-добри места за живот. 

Нещо, което вече се е случило преди векове - време, познато в историята като Великото преселение на народите. 

Мухарем Алиосман от кърджалийското село Звиница може да е един от хората, тръгнали да търсят климатичния оазис:
"Ако един ден и тази сонда пресъхне, то аз ще бъде принуден да се преселя от селото поради липсата на вода, защото ние нямаме вода за хигиенни нужди, за миене на съдове, да се измием самите ние, изперем дрехите, за да си почистим къщите. Когато нямаме достъп до питейна вода, до канализация, просто аз не знам каква цивилизация сме, кой век сме. На Марс намериха вода, ние тука страдаме още от безводие..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и ул. „Булаир“ в Кърджали- ще се изгражда кръгово

На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“.  По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..

публикувано на 01.04.25 в 16:28

Н.Пр. Жоел Мейер: България не е подарена нито на Путин, нито на Ердоган, тя е в основата на всички европейски системи

Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..

публикувано на 21.03.25 в 14:14

Ще има ли солари насред тракийски олтари?

Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..

публикувано на 13.03.25 в 14:52

Традиции, обичаи и вярвания на Тодоровден

Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..

публикувано на 08.03.25 в 09:48

Илия Илиев: Да запазим летището и да търсим инвестиции

“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..

публикувано на 27.02.25 в 16:12

Авиомеханикът Ковачев: В Кърджали може да се изгради писта за малки самолети, предимно за туризъм

“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..

публикувано на 27.02.25 в 15:10

Два свята …

Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..

публикувано на 07.02.25 в 22:49