Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Секулов: Имам блян за Източните Родопи

Очаквам празник на нормалните хора, да срещна добри очи в Хухла


Последните си книги "Възхвала на провинцията" и "Корабът на сирените"  ще представи на фестивала "Мистериите на Хухла 2024" писателят, драматург и публицист Александър Секулов. Това ще се случи в първия ден на културните празници, 21 октомври, събота в двора на Костадин-Георгакиевата къща веднага след откриването на изложбата на автентични тракийки носии  от филма "Капитан Петко Войвода".
За пловдивския поет районът на Източните Родопи е блян, а очакването -  да се случи празник на нормалните хора, да се срещне с добри хора, с добри очи.
"Възхвала на провинцията" е последната книга на Секулов, като заглавието на книгата е честно и не е метафора. А според писателя Цанко Лалев провинцията, която авторът възхвалява, е възприемана като спасение и озарение. 
"Корабът на сирените" пък ни отвежда в Гърция, към която авторът също има сантимент, защото майка му е родена там, на едно пътешествие без пристан. "В Егейско море няма време, и няма съвременна цивилизация. На една лодка хората са само хора. Има една прекрасна поговорка, че не си се молил истински, ако не си се молил по време на буря в морето. Така че морето е своеобразна вечност, там хората са голи, със своите характери, със своите стремежи, няма телефони, няма съвременност. Мен съвременноста ме изморява с нейната много голяма елементарност и повърхностност. Предпочитам да разказвам за хора, които са в някакво състояние на безвремие".
Според Секулов обаче няма жанр "магически реализъм", защото иначе Омир би бил първия представител на жанра.
Александър Секулов е автор на романите „Колекционер на любовни изречения“, „Малката светица и портокалите“, „Господ слиза в Атина“, „Островът“, „Скитникът и синовете“, „Жена на вятъра“ и „Корабът на сирените“. Издал е поетичните книги „Карти и географии“, „Възхитително и леко“, „Море на живите“ и „Хроники и химни“. "Възхвала на провинцията" е най-новата му книга.
Драматург е на Драматичен театър - Пловдив. Отличен с награда „Аскеер“ за пиесите „Няма ток за електрическия стол“, „Дебелянов и ангелите“ и „Народът на Вазов“. Носител на националните награди за поезия „Христо Фотев“, „Николай Кънчев“, „Перото“, „Иван Николов“.
Превеждан е на английски, немски, френски и унгарски език. Радка Петкова разговаря с автора за участието му във фестивала "Мистериите на Хухла", който тази година е под надслов "Човечност без граници" и не само.

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18