Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 70 процента от учителите са готови на протести, ако не си увеличат парите за сектора

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

| Интервю
2
Юлиян Петров
Снимка: podkrepa.bg

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на средства и заплати, очевидно обещанията отново няма да се случат. Това коментира в ефира на Радио Кърджали председателят на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров“.

При многобройните срещи в регионите в страната на синдикалистите станало ясно, че се е натрупало напрежение сред учителите, включително заради излъганите очаквания за повишаване на възнагражденията. Направено е проучване, откъдето става ясно, че „77 процента от учителите и участниците в изследването са готови да стачкуват, а над 50 процента са тези, които са за ефективна стачка“, посочи синдикалистът.

Обсъжданите варианти за протести са различни, като се започне от ефективна стачка и се стигне до незавършен първи срок, допълни той. „Надяваме се да не се стигне дотам. Надяваме се на поне малко разум в политическите партии, от които зависи това да се случи. … В крайна сметка ни се иска партиите да се обединят по темата образование. Да помислим как работи един учител, колко му е трудно да създава образование и качество в днешни времена и всъщност по някакъв начин да отвеем това усещане за високи учителски заплати, нещо, което твърде не е вярно, защото средна брутна заплата за бранша е една цифра, а началната заплата от 1445 лв. за един млад учител е нещо реално, което младите учители, които решили да станат такива, получават и много от тях не решават да останат в системата. Над 75 процента не остават през първите три години. Пенсионерите стават все повече и със сигурност скоро ще имаме празни класни стаи“, коментира д-р Петров.

Пенсионери са между 10 и 15 процента сред учителите и школските директори, като това се оформя като трайна тенденция в последните години. И сега трудно се осигуряват преподаващи за някои учебни дисциплини, а ако не се повишат заплатите ще стане още по-трудно, обясни синдикалистът. „Все по-трудно ще става, ако не променим това, което трябва. И заплати, но и куп други неща трябва да се променят по отношение на работата на учителя“, допълни той. Сред проблемите посочи допълнителните, несвойствени за работата им ангажименти, с които са натоварени учителите, също трудното партниране с родителите, неспазването на училищния правилник, агресията в час, липсата и невъзможността да се градят ценности в училище – все причини, които не задържат младите учители в клас. „Това води до едни ученици, които стават граждани с недотам добра ценностна система, с усещане, че могат да не спазват законите и всичко в света е като училищния правилник – наужким, което ни харесва спазваме, другото го критикуваме и преминаваме нататък, но така няма как“, категоричен беше д-р Петров.

Трябва да се промени и отношението и уважението към учителите. „Не мисля, че учителят трябва да се чувства нескромно или като един човек, който иска повече от това, което му се полага“, каза още той. По думите му учителите са едни от най-скромните хора у нас, а и правят безкрайно много компромиси със себе си, със семейството и личния си живот, със здравето си заради работата, счита синдикалистът. „Надявам се това да го разберат българското общество и да проумеят нещо много важно, че образованието в България не е социална услуга. То е висше благо, но се постига с труд“, подчерта д-р Петров.

Засега синдикалистите не посочват конкретна дата за протести, но заявяват готовността си за такива. До седмица – две ще стане ясно дали ще преминат към реални действия.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59