Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 70 процента от учителите са готови на протести, ако не си увеличат парите за сектора

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

| Интервю
2
Юлиян Петров
Снимка: podkrepa.bg

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на средства и заплати, очевидно обещанията отново няма да се случат. Това коментира в ефира на Радио Кърджали председателят на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров“.

При многобройните срещи в регионите в страната на синдикалистите станало ясно, че се е натрупало напрежение сред учителите, включително заради излъганите очаквания за повишаване на възнагражденията. Направено е проучване, откъдето става ясно, че „77 процента от учителите и участниците в изследването са готови да стачкуват, а над 50 процента са тези, които са за ефективна стачка“, посочи синдикалистът.

Обсъжданите варианти за протести са различни, като се започне от ефективна стачка и се стигне до незавършен първи срок, допълни той. „Надяваме се да не се стигне дотам. Надяваме се на поне малко разум в политическите партии, от които зависи това да се случи. … В крайна сметка ни се иска партиите да се обединят по темата образование. Да помислим как работи един учител, колко му е трудно да създава образование и качество в днешни времена и всъщност по някакъв начин да отвеем това усещане за високи учителски заплати, нещо, което твърде не е вярно, защото средна брутна заплата за бранша е една цифра, а началната заплата от 1445 лв. за един млад учител е нещо реално, което младите учители, които решили да станат такива, получават и много от тях не решават да останат в системата. Над 75 процента не остават през първите три години. Пенсионерите стават все повече и със сигурност скоро ще имаме празни класни стаи“, коментира д-р Петров.

Пенсионери са между 10 и 15 процента сред учителите и школските директори, като това се оформя като трайна тенденция в последните години. И сега трудно се осигуряват преподаващи за някои учебни дисциплини, а ако не се повишат заплатите ще стане още по-трудно, обясни синдикалистът. „Все по-трудно ще става, ако не променим това, което трябва. И заплати, но и куп други неща трябва да се променят по отношение на работата на учителя“, допълни той. Сред проблемите посочи допълнителните, несвойствени за работата им ангажименти, с които са натоварени учителите, също трудното партниране с родителите, неспазването на училищния правилник, агресията в час, липсата и невъзможността да се градят ценности в училище – все причини, които не задържат младите учители в клас. „Това води до едни ученици, които стават граждани с недотам добра ценностна система, с усещане, че могат да не спазват законите и всичко в света е като училищния правилник – наужким, което ни харесва спазваме, другото го критикуваме и преминаваме нататък, но така няма как“, категоричен беше д-р Петров.

Трябва да се промени и отношението и уважението към учителите. „Не мисля, че учителят трябва да се чувства нескромно или като един човек, който иска повече от това, което му се полага“, каза още той. По думите му учителите са едни от най-скромните хора у нас, а и правят безкрайно много компромиси със себе си, със семейството и личния си живот, със здравето си заради работата, счита синдикалистът. „Надявам се това да го разберат българското общество и да проумеят нещо много важно, че образованието в България не е социална услуга. То е висше благо, но се постига с труд“, подчерта д-р Петров.

Засега синдикалистите не посочват конкретна дата за протести, но заявяват готовността си за такива. До седмица – две ще стане ясно дали ще преминат към реални действия.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кърджалийка бе жестоко нападната и нахапана от бездомни кучета

Още една кърджалийка пострада от скитащи кучета. Севгюзар Ходжа, психолог от ДГ "Чайка", е била нападната от глутница бездомни животни по време на своято рутинна вечерна разходка. Инцидентът се е случил на 2ри февруари, когато едно от кучетата я захапва за лявото бедро. Психоложката споделя с нас какво точно се е случило, как е преживяла..

публикувано на 06.02.25 в 18:04

Темата за заплатата е водеща в срещи на КНСБ с колективи в област Кърджали

Поредица от срещи провеждат тези дни представители на КНСБ в Кърджали с колективи от различни сектори на територията на областта. Тема номер едно на всички срещи и в реалния, и в публичния сектор е работната заплата. Всички се вълнуват от работната заплата, коментира в ефира на Радио Кърджали областният координатор на КНСБ Иванка Караколева:..

публикувано на 06.02.25 в 15:58

Златоград е готов за празника на виното „Трифониада“

Станалият традиционен за Златоград празник на виното и любовта "Трифонида" ще се проведе  тази година на 22 февруари /събота/ от 11:00 часа на мегдана в Етнографски комплекс . Събитието се провежда за 18 поредна година, като организатор е Етнографския ареален комплекс. Директорът му Александър Митушев е създателят на "Трифониада"-та и главен..

публикувано на 05.02.25 в 17:05

Ресми Мурад: Това правителство ще стопира политическата криза

Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..

публикувано на 31.01.25 в 17:37
Регионален исторически музей - Кърджали

Музеите настояват за 20% увеличение на бюджета за 2025 г.

Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%.   “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..

публикувано на 31.01.25 в 15:32

"Скритата реалност" вади на показ опасностите в интернет

Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..

публикувано на 30.01.25 в 16:40

Нериман Сали: До 31 януари самоосигуряващите се могат да променят вида на осигуряването си

На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си.  Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..

публикувано на 29.01.25 в 13:24