Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

| обновено на 05.05.25 в 14:22
Снимка: архив

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата.

Соня Костадинова – уредник в отдел "Етнография" на Регионалния исторически музей – Кърджали, разказа в ефира на БНР Кърджали за дълбоките културни пластове и ритуалното богатство на празниците, които оживяват и днес в селата на Източните Родопи.

Гергьовден, отбелязван на 6 май, е празник на Свети Георги Победоносец – светец, почитан както от православни християни, така и от мюсюлмански общности под името Хъдърлез. "В основата на двата празника стои митът за възкръсването, за съживяването на природата, за победата на живота над смъртта," обяснява Костадинова. В мюсюлманските предания Свети Георги (или Джефрилес) често се свързва с Хъдър и Иляс – двама братя, които се срещат веднъж годишно именно на 6 май, в миг, когато природата затаява дъх.

В миналото Гергьовден е бил граница между зимата и началото на активния стопански сезон. Празникът се отбелязва с жертвоприношения – обикновено агне, което се коли от старейшината на рода, след строго установени ритуали. Агнето се освещава със здравец и тамян, а кръвта му се излива под дърво – за плодовитост и благослов.

Специално внимание се обръща и на животните: захранват се с трева, брашно и сол – символи на изобилие. Овцете се доят за първи път на Гергьовден, а първото мляко се поднася ритуално, често с билки и подкваса, събирана от росата на празничната утрин.

Обредните хлябове – колаци, месени от млади булки – се украсяват символично с клонки, а трапезата се споделя на открито: „в местност, посветена на светеца, край оброчище или черковен двор“, казва Костадинова. Тази трапеза е не просто гощавка, а начин за свързване с предците и светците.

Макар и модерният начин на живот да е променил празника, в Родопите много от традициите все още се пазят. И до днес в навечерието на 6 май местните посещават лековити извори – като Дамбала край Кърджали или старинната джамия „Седемте девойки“ в Подкова, за да се измият за здраве или да оставят дреха по дърветата. Агнешкото, обредният хляб и баницата със зелении продължават да присъстват на трапезата.

„Хората променят обичаите си заедно с бита, но най-важното – духът на празника, усещането за свързаност и надежда, остава“, казва Костадинова. А най-смелото ѝ пожелание по повод празника е: „На онези, които още отглеждат животни и се грижат за земята – нека имат здраве, приплод и богата реколта. На всички именици – щастие и сили през цялата година.“

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..

публикувано на 04.05.25 в 18:25

Хиляди се готвят да посрещнат Хъдърлез на Дамбалъ. Община Момчилград с готовност за празника

В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..

публикувано на 30.04.25 в 13:58

Траханата е най-старият пробиотик в Източните Родопи

През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..

публикувано на 30.04.25 в 12:38

Баните празнува Гергьовден с музика и конкурс за най-хубаво агне

Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..

публикувано на 30.04.25 в 11:40

15 години танцова магия: Историята на състав „Илинден“ в Свиленград

Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..

публикувано на 29.04.25 в 10:15

Изключителен интерес към програмата „Детско здраве“ в Кърджали

Като изключително успешно отчитат организаторите четвъртото издание на кампанията за профилактични прегледи по програмата „Детско здраве“ в Кърджали. Почти двойно повече от записаните предварително деца на възраст между 0 и 18 години от региона преминаха високоспециализирани профилактични прегледи при поредното посещение на специалисти по..

публикувано на 28.04.25 в 17:10