Неповторим поетически празник в Белоградчик

5
Почетният гражданин на Белоградчик Лъчезар Еленков взе участие в Поетическата обсерватория в града
Снимка: Иванка Петрова

В навечерието на 1-ви октомври - големият празник на поезията и музиката, в Белоградчик се проведе 34-тата Поетическа обсерватория. Гости на форума бяха председателят на Съюза на българските писатели, поетът Боян Ангелов, почетният гражданин на Белоградчик Лъчезар Еленков, Йордан Милев, Павлина Павлова, Любомир Качков, Ненчо Славчев и Диана Сиракова и други поети от региона. Приятелската сръбска община Княжевац беше представена от поета Обрен Ристич. Ненчо Славчев, който беше водещ на вечерта, нарече събитието неповторим поетически празник с неповторимо национално значение. Преди да даде думата на поетите, той припомни началото на Поетическата обсерватория.

Кметът на община Белоградчик Борис Николов приветства поетите и почитателите на поезията и направи предложение догодина да се върне старата дата 2-ри юни за провеждане на форума и да бъдат поканени поети от съседните балкански страни, за да се превърне в международно събитие, което да протича в два дни.

Председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов подкрепи предложението за международен поетически фестивал с учредяване на поетична награда.

Йордан Милев, Снимка: Иванка ПетроваБлестящият преводач на персийската поезия Йордан Милев с вълнение сподели радостта си от това, че за пореден път е гост на града. Той прочете стихотворение от последната си книга "Отшелник".

Почетният гражданин на Белоградчик Лъчезар Еленков говори за последната си книга, която пише в момента - поема-роман за Жул Паскин. Тя е рожба на негов спомен от детството.

Свои стихове четоха и поети от града и региона. Всички гостуващи творци, както и княжевският поет Обрен Ристич подариха свои книги на читалищната библиотека. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

В Музея на просветното дело в Копривщица

"Четете и знайте, за да не бъдете подигравани и укорявани от други племена и народи. Събрах и обединих историята на българския род в тая книжица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество. Преписвайте тази историйца… и пазете я да не изчезне!" Това казва преди повече от две столетия в своята..

обновено на 24.05.20 в 02:02

От „А” до „Я” в графити

На 24 май, Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в столичната галерия Gifted Sofia беше открита международна изложба, посветена на кирилицата в графити. Събитието се организира за втора поредна година, а куратор е известният в графити-средите варненски стрийтарт артист Алекси Иванов, на когото принадлежи и..

обновено на 23.05.20 в 17:23
Изображения на глаголически букви. Св. Кирил е замислил глаголическата „А” с формата на кръст, защото е смятал азбуката за свято дело.

Българската азбука – духовно наследство с непреходна стойност

Един от най-тачените дни в празничния ни календар – 24 май, е Денят на буквите, на българската азбука, създадена през втората половина на IX век. Този ден ни връща столетия назад, припомняйки ни едно наследство, изгряло със своята духовна светлина над земи и култури. В дните преди 24 май в Българската академия на науките бе открита изложба за..

обновено на 21.05.20 в 11:56