Истинското синьо в джаза

БНР Новини
Снимка: Таня Димова

Музиката не е изкуство само за ушите, но и за очите. Доказва го изложбата Jazz Vinyl Cover Design, която включва 30 образци на едни от най-известните дизайнери от средата на миналия век. Такива като Рийд Майлз, Дейвид Стоун Мартин, Нийл Фуджита и Анди Уорхол. Нейн организатор е собственикът на най-стария музикален магазин в София Явор Ганчев. Идеята му е да накара хората да проявят интерес към музиката, която стои зад обложките. Затова и посетителите на изложбата имат възможност да прослушат музиката от всяка плоча чрез своите смартфони. За Явор обаче по-важно е не толкова да използват създадения от него код, а сами да проявят инициативата да потърсят музиката в интернет. Всяка една от тези 30 плочи, които са част от личната колекция на Явор Ганчев, е образец на най-доброто в джаза и олицетворява златните години на този стил, част от който е и т.нар. "истинско синьо". Три от тях са оригинални издания от средата на миналия век, а останалите са пропътували дълъг път преди да станат част от колекцията на Явор.
Той споделя, че трудно някой музикален магазин би могъл да му направи толкова силно впечатление, че да го накара да си закупи повече от една грамофонна плоча. Магазинът в Страсбург обаче го е впечатлил дотолкова, че вместо една Явор си е купил цели 6 плочи. Всичко това той прави от любов към джаза. Според него джазът разширява погледа на хората към света и по някакъв начин ги образова. Това прави Явор като доброволец в българските затвори – образова ги и им дава различна гледна точка за живота. Тази негова доброволческа дейност го накара да закъснее за срещата ни, която се разви по интересен за мен начин. Чуйте как.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29