Вече стана традиция по това време, в края на театралния сезон, да очакваме представленията от платформата „Световен театър в София”, която фондация „Виа Фест“ организира съвместно със Столичната община от 2007 година.
12-ото ѝ издание включва шест заглавия от международната сцена – спектакли от Франция, Италия, Чехия, Русия, Великобритания и Германия.
Програмата започва на 4 юни с „Хаканаи” – визуално 3D пътешествие между въображението и реалността, на сцената на театър „Азарян“ в НДК. „Хаканаи“ е оригинален танцов спектакъл на една от водещите в Европа компании в дигиталните и изпълнителски изкуства. Концепцията, режисурата и сценографията са на Клер Барден и Адриен Мондо от Франция.
На японски „хаканаи“ назовава нетрайното и крехкото, временното и отминаващото. Хореографията се изпълнява в специален куб, който се превръща в среда на движещи се образи, създавани в реално време в диалог между движение на човешкото тяло, музика и дигитални технологии. След представлението зрителите ще имат възможност да разгледат отвътре сценичната инсталация, уверяват организаторите.
В афиша на „Световен театър в София“ са още спектаклите „Планината Чирчео“ (Италия) в театър „Азарян“ на 8 юни и „Неудачници“ (Чехия) на 11 юни в Младежкия театър „Николай Бинев“.
Основен акцент в тазгодишното издание на платформата ще бъде съвременният политически и документален театър, представен с постановка по нашумелия роман на Илия Троянов „Власт и съпротива“. Представлението е копродукция на „Шаушпил Хановер“ и „Дойчес театер“ в Берлин, с участието на Самуел Финци. Гостуването на „Власт и съпротива” е в партньорство с Гьоте-институт в София и ще се състои на 18 и 19 юни в Народния театър „Иван Вазов”. Представлението разгръща историческа панорама, която обхваща повече от половин век и показва процесите в България по време на тоталитаризма и в годините на преход. Архивните документи се съчетават с личните истории на знакови образи от времето. Силен политически и актьорски театър, който се вписва в актуалната дискусия за разбулването на истината за близкото минало.
Освен представления на живо, „Световен театър в София“ предлага и две прожекции на спектакли – на 6 юни е сателитната прожекция на живо на представлението „Юлий Цезар“ от репертоара на Националния театър в Лондон, а на 9 юни – „Три сестри“ по Чехов на руския режисьор Тимофей Кулябин, наречен „детето чудо“ на новия руски театър.
Всички спектакли са с превод на български език.
12-ото издание на „Световен театър в София” представи в „Артефир“ театроведът Асен Терзиев.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...