Баща ми е млад, силен,
мъжествен, яснолик,
извира в него бодрост
и радост всеки миг.
…
Под буйните му вежди
усмихват се очи,
по-светли от зората,
по-топли от лъчи.
Това пише през 1974 година известната българска поетеса Петя Дубарова в стихотворението си „Баща ми”. Останала завинаги на 17 години, бургаската поетеса е сред онези, усетили многоликата същност на тази важна житейска фигура за всеки човек. Именно поради тази причина Фондация „Лале” организира и през 2016 година в България редица събития посветени на Международния ден на бащата – 19 юни. Денят на бащата се отбелязва в над 50 държави по света всяка трета неделя на месец юни, като началото си води от Вашингтон в началото на XX век в отговор на Международния ден на майката (втората неделя на май). В православния календар за ден на бащата се приема 26 декември, датата на която честваме паметта на св. Йосиф. Според католическите традиции денят е 19 март.
Това е религиозното отбелязване на празника. Сега живеем в малко по-различно и разнородно общество, в което хората независимо от религиозна и етническа принадлежност, от образование и социален статус имат необходимост да имат общ ден. Така всъщност е започнал и Международният ден на бащата – обяснява Мария Петкова, председател на Фондация „Лале”.
Важното за празника е да събира хората, не да ги разделя, изтъква тя. През 2012 година фондация „Лале” се включва в националната кампания „Да бъдеш Баща”, като част от международната „MenCare – a global fatherhood campaign”, която се провежда в над 20 държави в целия свят. България става първата държава от Източна Европа, в която кампанията намира отзвук, а зад реализирането й застават 10 граждански организации, които приемат за своя кауза разкриването на разнообразни възможности за позитивно, активно и ангажирано включване на мъжете в живота на децата и позитивно родителство.
Мария Петкова разказа пред Радио България подробности за кампанията, как България ще се включи тази година в отбелязването на Деня на бащата и защо според нея бащите са склонни и готови да бъдат част от живота на децата си, нещо което е важно за всички в едно семейство.
Директори на училища, учители и родители настояват за пълна забрана на социалната мрежа TikTok в България. Причината са инцидентите, които не подминаха и българските деца в опит да изпълняват предизвикателствата "Супермен" и "Спайдърмен". Десетки..
При всички положения говорим за екокатастрофа. Въпросът е дали ще бъде локална, регионална или международна, коментира за БНР бившият екоминистър Борислав Сандов след инцидента с два руски петролни танкера пред Керченския пролив. Заради..
Изложбата “Международна нощ на прилепите в музея – от митовете и легендите до науката и личното преживяване” ще бъде открита днес в русенския Екомузей. Експозицията представя инициативите на музея, посветени на прилепите през последните 20..
В „България днес“ на 17 декември ще говорим за трудностите по пътя на живота и за вълшебството да бъдем в подкрепа на онези от нас, които са в нужда...
В класация на Forbes вторият ни по големина град Пловдив е в ТОП-3 на препоръчаните дестинации за предстоящите коледни и новогодишни празници...
Младши инспектор Мартин Нанчев взе отличието "Полицай на годината". Той е старши полицай на граничния контролно-пропускателен пункт "Царево" на..