Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 85 години от рождението на прочутия бас Никола Гюзелев

Снимка: БГНЕС

Тази година се навършват 85 години от рождението оперния певец Никола Гюзелев и 60 години от сценичния дебют на прочутия български бас.

По този повод в централното фоайе на Софийската опера и балет ще бъде открита изложба с картини на Никола Гюзелев, който е и академичен художник портретист. По късно, от 19 часа, на Голямата сцена на оперния театър ще бъдат отличени носителите на международната награда „Никола Гюзелев“ за оперно и изобразително изкуство. Лауреати на четвъртото ѝ издание са четирима оперни певци с блестяща международна кариера - мецосопраното Мариана Пенчева, баритоните Добромир Момеков и Марян Йованоски (и двамата възпитаници на маестро Никола Гюзелев), басът Димитър Станчев, както и австрийският диригент маестро Густав Кун. Вечерта ще продължи с концерт на лауреатите, съпроводени от хора и оркестъра на Софийска опера и балет под диригентството на маестро Серджо Олива, смият той лауреат на приза "Никола Гюзелев" за 2017 г.

Дебютът на маестро Никола Гюзелев на оперната сцена е през 1961 г. в Софийската опера с ролята на Тимур в "Турандот" от Пучини. Звездният му път преминава през най-прочутите театри в света. „Артист от висока класа”, „Голям певец”, „Гласът, който рисува” – така критиката определя Никола Гюзелев приживе, а сред множеството признания за артистичния му талант е високото отличие „Златен Верди”.

Съставил: Гергана Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Травъл блогърите ни призовават да опознаем най-магнетичните кътчета на родината с изложба

" България – магнетична и красива" – под този наслов българските травъл блогъри представят някои от най-живописните места у нас. Изложбата с уникални кадри, заснети от пътешествениците, ще бъде открита на 24 септември на входа на Морската градина..

публикувано на 18.09.24 в 10:35

България е част от световното биенале за творчество и занаяти "Хомо Фабер" във Венеция

Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени..

публикувано на 17.09.24 в 09:50

200-годишният "Рибен буквар" напомня за себе си с ново юбилейно издание

През настоящата 2024 г. се навършват 200 години от появата на т.нар. "Буквар с различни поучения". Това е оригиналното заглавие на книгата, по-известна като "Рибния буквар", чийто автор е видният възрожденец д-р Петър Берон. Става дума за..

публикувано на 16.09.24 в 09:05