Късометражният филм с изцяло българско участие „Три заседания на чрезвичайния комитет“ (Three Meetings of the Extraordinary Committee) е номиниран за наградата на Британската филмова академия – БАФТА, в категорията за най-добър късометражен британски филм. Режисьори на лентата са Майкъл Уудуорд и Макс Барън, които от години работят в тандем основно в областта на рекламата. И въпреки че двамата не говорят български, 18-минутната история е разказана изцяло на български език, с участието само на български актьори и е заснета у нас – в село Студена, Пернишка област. „Идеята за този филм в действителност стартира с местоположението – за нас беше изключително важно по какъв начин можем да използваме това необикновено място и тези готини артисти“, казва Барън.
Филмът е заснет в началото на 2020 година в изцяло черно-бяла стилистика и представлява силна метафора за ситуацията с Брекзит и положението, в което изпада Великобритания.
Главната роля е поверена на младия Мартин Христов, а негови партньори са Васил Драганов, Стефан Къшев, Николай Брънзалов, Валентин Гошев, Димитър Селенски и Иван Несторов. Картината е дело на българския оператор Крум Родригес, работил по най-успешните родни кинопродукции през последните 10 години – "Бащата", "Слава" и "Виктория".
Церемонията по връчването на отличията ще се проведе на 13 март.
Съставил: Весела Кръстева
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..