Кръстовден, който Църквата отбелязва на 13 и 14 септември като Всемирно Въздвижение на Светия Кръст Господен, е един от най-големите християнски празници, почитан с особена тържественост. В този знаменателен за християните ден, през 335 г. вярващите се прекланят пред намерения от царица Елена Кръст Господен в храма "Възкресение Христово" на Божи Гроб.
За Православния свят Кръстовден е един от четирите християнски празници в годината, в които се извършва поклонение на свети места. В България, всяка година, в нощта на 13 срещу 14 септември, хиляди вярващи от страната и чужбина се стичат за бдение на Кръстов връх, с надежда за изцеление и Божия подкрепа. Той се намира в местността Кръстова гора в Средните Родопи, където през 1956 г., върху останките на стара духовна обител, е изграден манастирският комплекс "Света Троица", а през 1995 г. е съградена църквата "Покров на Пресвета Богородица".
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя...