Фестивалът на сливата е един от най-атрактивните есенни празници, който се провежда ежегодно в края на месец септември в Троян. Свързан е с основен поминък на Троянския край – отглеждането на сливовата култура, производство на троянската сливова ракия и други сливови продукти. Тази година фестивалът отбелязва своя 30-ти юбилей.
От 22 до 24 септември град Троян и Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в съседното село Орешак ще посрещнат хиляди туристи. Тридневната празнична програма ще бъде наситена с кулинарни дегустации, песни, танци и много добро настроение.
Парад с мажоретки и концерт на духовите оркестри, демонстрация на традиционно изваряване на сливова ракия, конкурс за най-добра домашно приготвена сливова и за най-качествено мезе, дегустация на традиционни местни ястия, изложба по повод 75-годишнината на „Винпром – Троян“ АД и 30-годишнината на Българския фестивал на сливата, празнични спектакли с участието на гостуващи танцови и музикални състави, са само част от богатата развлекателна програма на фестивала.
От стари времена есента била времето, когато жителите на троянските села варили ракията в големи казани. По този повод те организирали масово веселие. Смятало се, че ако има много сливи и ракия, идната година ще е плодородна. Затова хората в Троянския Балкан почитали и почитат до днес малкото синьо плодче с пищни и шумни шествия и банкети.
Вижте още:
Снимки: Facebook / festivalnaslivata, БТА
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..
Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни..