Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление, за да почете Кръстителя, извършил Божественото кръщение на Божия Син. Св. Йоан възвестявал Божията воля и призовавал хората към покаяние, защото Бог го дарил със способността да вижда човешките грехове. Кръстел покаялите се във водите на река Йордан, където те се освобождавали от греховете, за да се родят отново за праведен живот.
В България обредното къпане в реки и на чешми, напомнящо кръщението в река Йордан и до ден днешен се практикува на различни места.
В осветените на Йордановден водоеми, независимо от метеорологичните условия, смелчаци нагазват в ледените води. На други места се обливат обилно с ледена вода, отново за пречистване и укрепване на духа и тялото.
Трапезата е богата и включва всички български зимни ястия от фасула, ошава и баницата до печена луканка и свински ребра със зеле.
Имен ден празнуват всички, които носят името Йоан, Иван и техни производни, а именниците са близо 350 000. Затова и празникът е на особена почит, почти като национален, защото няма семейство, което да не го отбелязва подобаващо.
Снимки: БТА, БГНЕС
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..