Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броени дни остават за подкрепа на Стария бряст в Сливен за Европейско дърво на годината

Снимка: www.bepf-bg.org

Остават броени дни до края на гласуването в конкурса „Европейско дърво на годината 2014”, в който страната ни представя Старият бряст в гр. Сливен. Съгласно регламента, през последната седмица броят на набраните от всяко дърво гласове беше скрит. Въпреки че дотогава многовековният бряст водеше убедително в битката и за първи път има реален шанс българско дърво да грабне европейския приз, опасността да бъде надминат от някой от своите конкуренти не е отминала. Сред финалистите в състезанието има дървета - представители на държави с по-многобройно население и традиционно ежегодно участие в конкурса, като Чехия, Унгария и Полша.

През първите дни от гласуването Старият бряст бързо набра преднина, която успя да запази и през следващите седмици, благодарение на усилията на своите съграждани и Община Сливен, чиито активни и находчиви действия и инициативи намериха отзвук във и извън страната, широка обществена подкрепа и медийно отразяване. Основен конкурент на българското дърво, преди скриването на гласовете, беше унгарската дива круша, под която, се разказва, че през 1849 година Лайош Кошут е написал Декларацията за унгарската независимост, и която неотлъчно следваше бряста само с около 10 хиляди гласа разлика.

Сред другите финалисти са Дъбът на Вибицки, край който е отраснал създателят на полския химн, Дъбът на Нийл Гоу, под който известният шотландски цигулар е композирал своите мелодии, Дъбът в Зехентеровата градина в Словакия, растящ в близост до географския център на Европа, както и едно от най-високите дървета в Ирландия - 42-метровата сива топола в крепостта Бир, която за жалост стана жертва на бурните ветрове, засегнали страната преди две седмици, но остава в състезанието.

Целта на международното „търсене на дърво с история“ е да запознае обществеността с интересни европейски дървета и да ги обозначи като важно природно-историческо наследство, което заслужава внимание и опазване. Конкурсът се провежда за четвърта поредна година, като за първи път се радва на толкова много участници - в настоящото издание се включиха десет държави. Това доказва, че темата за дърветата като съществен елемент за наличието и съхраняването на биоразнообразието не се ограничава от държавните граници, има глобално значение и става все по-актуална. 

След проверка и преброяване на подадените гласове, резултатите ще бъдат обявени от организатора на конкурса на церемонията по награждаване. Тя се провежда под патронажа на комисаря по околната среда, Янез Поточник, който ще връчи наградата на победителя на 19 март в Европейския парламент в Брюксел.

Повече за конкурса „Европейско дърво на годината 2014” разказва Дима Котева, Програмен координатор на Фондация „ЕкоОбщност“, в разговор с Мариана Гомилева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Топло, но дъждовно начало на седмицата

Днес преди обяд ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. Около и след обяд атмосферата над страната ще се лабилизира, съобщиха от НИМХ. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 05.05.25 в 06:23
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55