Остават броени дни до края на гласуването в конкурса „Европейско дърво на годината 2014”, в който страната ни представя Старият бряст в гр. Сливен. Съгласно регламента, през последната седмица броят на набраните от всяко дърво гласове беше скрит. Въпреки че дотогава многовековният бряст водеше убедително в битката и за първи път има реален шанс българско дърво да грабне европейския приз, опасността да бъде надминат от някой от своите конкуренти не е отминала. Сред финалистите в състезанието има дървета - представители на държави с по-многобройно население и традиционно ежегодно участие в конкурса, като Чехия, Унгария и Полша.
През първите дни от гласуването Старият бряст бързо набра преднина, която успя да запази и през следващите седмици, благодарение на усилията на своите съграждани и Община Сливен, чиито активни и находчиви действия и инициативи намериха отзвук във и извън страната, широка обществена подкрепа и медийно отразяване. Основен конкурент на българското дърво, преди скриването на гласовете, беше унгарската дива круша, под която, се разказва, че през 1849 година Лайош Кошут е написал Декларацията за унгарската независимост, и която неотлъчно следваше бряста само с около 10 хиляди гласа разлика.
Сред другите финалисти са Дъбът на Вибицки, край който е отраснал създателят на полския химн, Дъбът на Нийл Гоу, под който известният шотландски цигулар е композирал своите мелодии, Дъбът в Зехентеровата градина в Словакия, растящ в близост до географския център на Европа, както и едно от най-високите дървета в Ирландия - 42-метровата сива топола в крепостта Бир, която за жалост стана жертва на бурните ветрове, засегнали страната преди две седмици, но остава в състезанието.
Целта на международното „търсене на дърво с история“ е да запознае обществеността с интересни европейски дървета и да ги обозначи като важно природно-историческо наследство, което заслужава внимание и опазване. Конкурсът се провежда за четвърта поредна година, като за първи път се радва на толкова много участници - в настоящото издание се включиха десет държави. Това доказва, че темата за дърветата като съществен елемент за наличието и съхраняването на биоразнообразието не се ограничава от държавните граници, има глобално значение и става все по-актуална.
След проверка и преброяване на подадените гласове, резултатите ще бъдат обявени от организатора на конкурса на церемонията по награждаване. Тя се провежда под патронажа на комисаря по околната среда, Янез Поточник, който ще връчи наградата на победителя на 19 март в Европейския парламент в Брюксел.
Повече за конкурса „Европейско дърво на годината 2014” разказва Дима Котева, Програмен координатор на Фондация „ЕкоОбщност“, в разговор с Мариана Гомилева.
През следващото денонощие над по-голямата част от страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд, по-значителни в югоизточните райони. В Предбалкана ще превали слаб сняг, съобщиха от НИМХ. От югозапад валежите ще спират и облачността ще се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България от север-североизток...
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..