Завидно бързо след изобретяването на технологиите за печатане в три измерения медицината започна да се възползва от тях. За кратко време станахме свидетели на какви ли не органи, излезли от 3D принтери, в това число уши, кожа, кръвоносни съдове и кости...
Досега известните ни отпечатани кости се произвеждаха от керамичен прах, споен с пластмасова смола и изпечен на изключително висока температура. Преди седмица, обаче, екип от японски учени подаде молба за одобрението на нов 3D принтер, който ще е специализиран в "отпечатването" на изкуствени кости по нова технология.
Новата технология ще може да се използва не само за възстановяването на счупени кости, но ще даде сериозен тласък в борбата с някои видове рак, които причиняват загуба на костна тъкан.
Японският екип от учени се надява, че новият 3D принтер ще бъде пуснат на пазара още през 2015 година. Това, естествено, ще е възможно само след одобрение от страна на японската агенция по фармацевтичната и медицинска апаратура. Ако всичко върви по план, новото устройство ще бъде тествано първо в Япония, а след това ще бъде пуснато и в другите азиатски държави.
Как се развива технологията на 3D принтерите у нас разказва Румен Алексов. Чуйте.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..