На 19 юни 1987 год. музеят отваря врати за първите си посетители и ежегодно на тази дата чества своя Ден на дарителя. Причината за това е, че музеят е създаден благодарение на щедрите дарения на над 600 български и чуждестранни учени, интелектуалци, колекционери и над 250 институции и фирми, чрез Националния дарителски фонд „13 века България”.
Националният музей „Земята и хората” съхранява за бъдните поколения минералите като част от природа, която човек руши без да вникне в нейната същност, съдейства за ефективното и устойчиво използване на минералните суровини и материали, работи за формирането на хуманистично и неконсумативно отношение към природата.
На организираното тържество на 19 юни всяка година се популяризират резултатите от едногодишната дейност на музея, връчват се свидетелства за дарения, откриват се временни експозиции и се представят дарители-създатели на музея. Днес по случай празника в 18:00 ч. се открива гостуваща изложба на Софийския университет "Първият геолог на България" - посветена на 160 години от рождението на проф. Георги Златарски, ще бъдат представени новите дарения на музея. Музикален поздрав ще поднесе хор „Гусла“. Входът е свободен.
Чуйте още от директора на Националния музей “Земята и хората” Чавдар Начев.
Ретроспективната изложба на Текла Алексиева в СГХГ определено е сред арт-събитията, провокиращи по-голям интерес от обичайния. Какво мисли тя самата? "Всеки ден ми е хубав, малко като лудичките. Човек като е живял дълго, открива, че всичко му се е случвало. Изненадах се, че виждам на едно място много направени неща, които не са при мен. Разгледах я..
Много апокалиптични филми започват с астероиди, които може да заличат планетата, но истинската заплаха днес е друга: десетки хиляди астероиди с размерите на футболни стадиони, които могат да унищожат цели градове, дебнат в необятния Космос и са много по-трудни за засичане, заради “по-малките” си размери. Но може би има начин да ги спрем. На..
"Рижият Котарак" и авторът му Мартин Колев са в студиото - какво ни чака? Мартин Колев разкрива, че София е много повече от това, което очите ни виждат, вдъхвайки живот на най-успешната ърбън фентъзи поредица „Софийски магьосници“: "Чувствам се комфортно в ролята на разказвач на кратки истории. Писането на дълго произведение е дълга връзка, а..
Тази седмица (не)очаквано завърши с новина – българският парламент завърши първото си заседание с избор на председател. "Няма да бъде лесно, но компромиси са нужни", каза избраната доц. Наталия Киселова, коментира политологът Атанас Радев , председател на Националния младежки форум. Какво предстои на политическата сцена - в Народното събрание,..
Инициативата "Усмивка за Коледа" се провежда за четвърта поредна година и е естествено продължение на акцията за равен училищен старт, която благотворителната организация "Ти си доброто" провежда в навечерието на началото на учебната година. През тази седмица дарители предоставят коледните подаръци за деца в неравностойно положение и от..
Според последната статистика на БНБ впечатление прави, че печалбата на банковата система в България към края на октомври расте минимално - със 17 милиона лева и достига до 3 милиарда. През 2023 година системата завърши с рекордна в историята си печалба от над 3.4 млрд. лева. Очакванията са до края на годината обаче положителният финансов..
Историческата столица на Трансилвания, вторият по население град в Румъния, дом на 10 университета, включително и на най-големия в страната. Клуж – Напока, както е пълното му име, е на 320 километра от Букурещ, но и на сходно разстояние от още две столици – Белград и Будапеща. В Клуж можете да видите една от най-големите готически катедрали в Румъния,..