Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширява се естественото местообитание на тисовете в Природен парк „Витоша“

Снимка: Michael Gasperl
Остават точно две седмици до Коледа, а един от най-празничните символи е елхата, като по традиция това е ела, по-рядко бор. Именно вечнозелените листа на дръвчетата са и причината да се избират за украса. Един друг иглолистен представител обаче има доста двойствено значение. Това е тисът. Той е дърво, което символизира както живота, така и смъртта. Това двойствено възприемане на растението се дължи на способността му да се самовъзстановява. Дълголетието му е забележително, установени са растения на 2000-3000 години, което обяснява приемането на тиса през Античността за символ на безсмъртието.

Най-голямото естествено находище на този вид в България е в Средна Стара планина. Второто пък се намира във Витоша и по-специално в района на Боянския водопад. В близост до местността „Дендрариума“ може да се разходите по т.нар.„тисова алея“.

Тисът е защитено растение, като другото му популярно име е „отровачка“, тъй като то е отровно с изключение на червените му семена, които някои птици използват за храна. Тъй като този вид е един от най-известните за планината, от дирекцията ПП „Витоша“ са решили и да разширят естественото му местообитание, разказа Десислава Гюрова, главен експерт „Флора“.

Друг ценен представител е торфът. Така известният резерват „Торфено бранище“ всъщност е най-големият високопланински торфен комплекс.

Дирекцията Природен парк „Витоша“ осъществява преди време и пилотен модел за възстановяване на торфища, поради естественото засушаване, което е резултат от климатичното затопляне и обрастването с житни растения.

На Витоша има  общо около 1500 представители на висшата флора. Един от най-емблематичните растителни представители е витошкото лале. То също е защитен вид, като въпреки забраните, които са поставени, някои от туристите продължават да го берат за букети. Затова и от дирекцията на Природен парк „Витоша“ постоянно апелират към опазване на растителното, а също и животинското богатство на планината.

Чуйте още от репортажа на Златина Йовкова и от разговора ѝ с Десислава Гюрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00