Когато се говори за Вирджиния Улф, тонът не може да не бъде специален. Точно като нея. Можем да сравним писането й с изплитането на фини луксозни дантели или пък с меко потъване в пухкави обятия.
Вирджиния Улф, независимо дали в романите си, с които е по-известна в България, или пък със сборниците си с есета като "В собствена стая", е иконата на женското писане, крехките импресии и революционните образи и теории, с които ще влезе във феминистката мисъл на ХХв.
На книжния пазар сега се появяват и нейните "Литературни есета", част от които се занимават с въпроса модерните поетически форми, ролята на читателя, важността да има плътни литературни образи, през чиито свят читателят да може да мисли романа.
В "Литературните есета" Улф коментира и състоянието на английската литература в различните епохи, по времето на различни монархични управления, където често излага възгледи в разрез с традиционното обществено мнение. Като виртуозен майстор на словото, дори в критически есета, Улф пленява читателите със сетивния си поетичен разказ.
В студиото на Юлия Владимирова гостува Темз Арабаджиева, PR от издателството, което издава книгата. Разговорът плава в дълбините на женското писане, отказът на Улф да бъде част от каквито и да е остарели концепции за пола и литературата, както и оценките й за някои литературни течения в Англия.
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..
Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..
Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..