В публичното пространство продължават дискусиите по темата за концесията в ски зоната на Банско в Националния парк "Пирин". Ние също следим дебатите около това - трябва или не да има разширяване на ски зоната, построяването на нов лифт.
Има и сблъсък на мнения между природозащитни организации, бизнес и държава. По време на туристическото изложение "Ваканция и Спа експо", състояла се в София преди дни, се стигна и до словесен сблъсък на природозащитници с участници в конференция за развитието на планинския туризъм. Тогава подробно ви запознахме с различните гледни точки. Сега ще обърнем внимание на позицията, с която излезе в края на миналата седмица ръководството на Демократи за силна България.
Най-общо ДСБ иска държавата да встъпи в правата си върху всички имоти и съоръжения, извън концесионната площ в Националния парк “Пирин”. От партията определят като неоснователна претенцията на концесионера на „Ски-зона Банско” , че правата му се разпростират в цялата туристическа зона и че обхващат строителството на нови ски съоръжения. В позицията се казва още, че през 2015 г. към Министерския съвет е била създадена междуведомствена работна група, която да обобщи цялата налична информация за натрупаните проблеми с концесията и с предложение за тяхното решение. Тя обаче не е изпълнила предназначението си.
"Предложеното от работната група изменение на Концесионния договор, въпреки някои подобрения, които въвежда, в крайна сметка узаконява извършените през годините множество нарушения и позволява десетократно увеличаване на площта, на която концесионерът може да строи срещу двукратно увеличаване на концесионното такса - твърдят от ДСБ.
Чуйте как коментира темата Марта Георгиева - член на националното ръководство на ДСБ и председател на националната вътрешнопартийна комисия по екология. Тя е и общински съветник в София.
За предстоящата премиера на "Веселата вдовица" в Националния музикален театър говорим с двама от "виновниците" за събитието. Началото е със Стефан Илчев, един от солистите: "Подготовката е много голямо преживяване - никога не знаем какво да очакваме. Режисьорът Валентин Ганев много разбира целия процес - музикалния, заедно с визуалния. Благодарение на..
Албена Ненкова има зад гърба си няколко книги – трилогията за „Софиянката, която слага всичко в тигана“, книги за виното и книга за ракията (с разкази по тази интригуваща тема). Родена в София, израснала като малка в Ловеч при баба си, Албена живее интересен и пълнокръвен живот. Така е и като човек. Била е в националния отбор по синхронно..
Приемаме, че информирането е нещо добро, но знаем, че всичко има две страни. Досега обаче никой не е поглеждал на този процес както п роф. Ювал Харари. Той хвърля сянка на съмнение върху това твърдение, казвайки, че под информация се разбира: 1. това, което ни дава знания за света, а 2. – това, което подрежда света. В единия..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”:
Как се казва сега кварталът, кой носи орлите, откъдето започва и още любопитни неща - в звуковия файл: И още: кои са сградите на "портата" на т.н. "трета извънградска част"? Какво е имало на мястото на Полиграфическия к-т? Още подробности от спомените на майката на Драган Тенев, който разказва за обитателите на квартала, в който прекарва почти 70 г...
В рамките само на една година телевизионната легенда Иван Гарелов губи и двете си съпруги, които обича - бившата и настоящата. И Василка Гарелова (запазва фамилията му след развода, заради двете им деца), и Донка Стамболийска са журналистки. Но само дама със същата професия би могла да разбере отдадеността на работата и рисковете, които поема..
Мая Бочева-Уики, художник-илюстратор и издател на детски книги-игри представя д ебютния си късометражен анимационен филм „Кой светна Луната?“, реализиран с подкрепата на НФЦ. Филмът вече е с номинация за „Златен ритон“ и е създаден по едноименната книга, с която децата ще се запознаят след прожекцията (1 март, 17 ч., вход свободен - сцена Централни..