Не навсякъде сметищата са приятно място за разходки, но във Виена депото "Раутенвег" е превърнато от общината в атрактивна дестинация. Всеки петък и всяка първа събота в месеца общинската служба за управление на отпадъците организира турове на територията на депото.
На територията на Виена има 18 сметища. На тях гражданите могат да занесат обемисти отпадъци от своите домакинства, при това напълно безплатно, обяснява Биргит Пьолцлер от "Връзки с обществеността" на отдел 48 на Виенската община "Управление на отпадъците, чистота и автопарк".
До 2008 г. "Раутенвег" е едно от тези сметища. Създадено през 1966 г. на площ от 600 дка с вместимост от 14 милиона кубически метра боклук, от 2009 г. тук се приемат единствено пепел и шлака от виенските заводи за изгаряне на отпадъци. В депото работи и инсталация за рециклиране на едрия пясък, с който се обработват улиците през зимата.
Това, с което депото "Раутенвег" се отличава, е озеленената площ, която обхваща голяма част от територията му.
Всъщност планинските кози Пинцгау се заселват тук още през 1993 г., когато една ветеринарка търси място за застрашената от изчезване порода. По онова време в Австрия има едва 190 такива животни. В крайна сметка тя докарва четири кози. Десет години по-късно - през 2003 г., стадото вече наброява 23 глави, като междувременно 100 са върнати в дивата природа. Днес козичките се радват на любовта не само на посетителите, но и на работещите в депото.
"Раутенвег" изненадва не само с разнообразните растителни и животински видове, но и с единствения Музей на боклука във Виена. Биргит Пьолцлер отбелязва, че експозицията по забавен начин запознава посетителите с историята на сметоизвозването във Виена и им дава възможност сами да се включат в сортирането и обработването на отпадъци. Стари филми от 20-те години на миналия век показват как е изглеждало почистването на града тогава.
Още подробности може да чуете от репортажа на Даниела Бенишева.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..