Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тетевен - с дъх на детство, саламура и гледки като от "чуден рай"

С град Тетевен винаги ме свързват положителни емоции от детството ми, когато за да избягам от софийската жега, гостувах на мои братовчеди там. Спомням си зелените хълмове, балканският хлад, бистрата река, игривите светулки. С годините летата ми ставаха все по-кратки и заети, а пътуванията до това прекрасно градче намаляха. Оказа се, че сме били разделени цели 15 години, но преди дни се завърнах там с усмивка и вълнение.
Малко неща се бяха променили – хълмовете все така зелени, хората все така приветливи.

Всъщност празникът на тетевенската саламура ме накара да се завърна в града. Макар че аз не съм почитател на саламурената рибена чорба, тя беше „звездата“ на централния площад „Сава Младенов“.
От местните хора разбрах, че честванията се провеждат през последните 2 години, а самата чорба е перфектното мезе за ракия. Цветът ѝ е червен, а  вкусовете преливат в дъга от люто, кисело и солено.
Един от най-големите щандове, които предлагаше безплатната местна супа на посетителите, беше на Пожарната служба.
Предупредили сме тукашните да внимават какви ги вършат днес, защото нямаме намерение да им работим на празника. - ми казаха огнеборците с усмивки на лицата... За радост, не се и наложи.
Още от рано сутринта площадът се препълни с хора от цяла България, привлечени от красивата природа, празничната програма и саламурата. Песни, танци и много истории от минало и настояще повдигаха духа на посетителите.

Заместник-кметът на Тетевен - Борис Врабевски, ми разказа интересни моменти от историята региона и сподели радостта си, че този празник събира толкова много хора от всички точки на страната вече втора година. Според него това е начинът културата и традициите на града да бъдат запазени, а заедно с тях и духът на местните завинаги ще остане жив.
Научих, че Тетевенският край е бил населен от много древни времена. Някои хора смятат, че името произлиза от Тетьовия род, заселил се по тези земи и основал града. Според други мнения пък името произлиза от думата „тетива“, тъй като градът е опънат като тетива на лък по протежението на река Вит. В миналото в града се развивали 27 вида занаяти, а тетевенските търговци били много успешни и познати навсякъде.
Градът е бил наричан „Алтън Тетевен“ (Златният Тетевен). Абаджийство, кожухарство и резбарство са само част от занаятите, с които областта е била известна. Риболовът пък и до ден днешен си е ежедневно занимание. През 1801 г. Тетевен е бил нападнат от кърджалии и бил почти напълно опустошен и изпепелен. Той успял да се съвземе през 50-60-те години на XIX век, когато се превърнал в един от занаятчийските центрове на България.

Днес в Тетевен могат да се видят множество четнически къщи, обявени за културни паметници. Местата в околността, които си заслужава да посетите, са историческият музей, Гложенски манастир, парк за приключения „Адреналин“, водопад Скока. Подходящи за разходка са близките екопътеки. Можете да се скриете от горещото време в няколко пещери – Съева дупка, Драганчовица, Моровица.
За Тетевен има още много да се каже, но нека завършим с цитат от писателя Иван Вазов, посветен на града: Ако не бях дошъл в Тетевен и аз щях да бъда чужденец на майка България… Много съм бродил, много съм скитал, но не съм видял по-чуден рай.

Записите и снимките са на Луиза Лазарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.02.25: Да говориш за еврото или да убеждаваш "За" еврото

Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..

публикувано на 04.02.25 в 18:45

Дадоха старт на Националната кампания "Предай доброто!"

С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 18:19
Атанас Димитров

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..

публикувано на 04.02.25 в 17:43
Сцена от комедията

Постановката "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров и с музиката на Свилен Ноев тръгва из страната

Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..

публикувано на 04.02.25 в 17:05

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48